Dodávky vakcíny proti spalničkám do Česka zastaveny. Zájem o ně je rekordní

Obě firmy vyrábějící spalničkovou vakcínu podle hlášení nedostupných léků na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasně přerušily dodávky do Česka. Firma GlaxoSmithKline (GSK) pozastavila dodávky již v polovině března, ode dneška navíc firma MSD Vaccins dočasně do června nedodává ani vakcínu M-M-Rvaxpro, která měla Priorix nahradit. Výpadek dodávek je podle GSK krátkodobý a dočasný. Podle ministerstva zdravotnictví nedostatek vakcíny M-M-Rvaxpro nehrozí, dovezeno jí bylo 30.000 balení. Česko se potýká s nárůstem počtu případů spalniček, v Praze byla už loni vyhlášena epidemie.

Ilustrační foto.
doporučujeme

Firmy nestíhají vakcínu vyrábět kvůli zvýšeným objednávkám. "V důsledku zvýšené poptávky jinde v Evropě je pravděpodobné, že Česká republika bude čelit krátkodobé nedostupnosti vakcíny," řekla ČTK za firmu GlaxoSmithKline Miriam Kejzlarová. Od 4. dubna má nahlášený výpadek dodávek na webu SÚKL také vakcína M-M-Rvaxpro. Obnovení dodávek očekává MSD Vaccins v červnu.

Od konce 60. let minulého století se proti spalničkám děti očkují, asi u čtvrtiny dospělých ale vakcína již nemusí být dál účinná. K mimořádným vyšetřením protilátek a následnému očkování přistoupila už státní zdravotnická zařízení a policie.

Vakcína je společná proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Podle mluvčí resortu zdravotnictví Gabriely Štěpanyové jí pro ně bude dostatek. "Očkovací látky pro pravidelná, mimořádná a zvláštní očkování jsou zasmluvněné na základě výběrových řízení a v rámci těchto dodávek jsou očkovací látky distribuovány bez omezení," sdělila ČTK. Podle informací SÚKL bylo měsíčně dodáno lékařům a do lékáren asi 13.000 vakcín.

Od poloviny března se kromě běžné vakcíny Priorix dodává také další očkovací látka M-M-Rvaxpro. "Celkem bylo do ČR do této chvíle dovezeno bezmála 30.000 balení vakcíny M-M-Rvaxpro, tedy je jí dostatek. Distributoři rozdělují konkrétní vakcíny na jednotlivé odběratele podle svých smluvních vztahů a aktuálních zásob," dodala mluvčí. Dostupnost bude podle ní ministerstvo dál monitorovat, od března je vakcínu navíc zakázáno vyvážet.

Dětští lékaři aplikují vakcínu ve 13. měsíci věku, přeočkovávají pak v pěti či šesti letech. Pro ně stát objednává vakcínu plošně a dodává se přímo lékařům. V současné době kvůli informacím o neúčinnosti očkování u části dospělých čtyřicátníků roste počet zájemců, kteří si chtějí další přeočkování zaplatit. Svým pracovníkům ho hradí také někteří zaměstnavatelé.

Média tento týden informovala o nedostupnosti vakcíny v některých ordinacích. Výroba vakcíny Priorix je podle informací SÚKL od poloviny března přerušena. "V případě, že výrobce nahlásí přerušení dodávek, neznamená to ještě skutečnou a okamžitou nedostupnost na trhu. Přerušení dodávek je v daném případě přechodné a je dáno výrobními důvody," sdělila ČTK mluvčí ústavu Barbora Peterová. Jde podle ní o zpoždění plánovaných dodávek a zvýšenou poptávku v celé EU, protože se spalničkami se potýkají i další země, zejména východní Evropy.

Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte, což je podle odborníků jedna z příčin šíření nemoci. Další je dovoz nemoci ze zahraničí a vyvanutí imunity u dospělých očkovaných v dětství.

Nemocných od začátku roku bylo už téměř 400, což je dvojnásobek proti celému loňskému roku. Podle ministerstva jich může být letos až tisíc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus slábne, tvrdí epidemiolog z IKEM. Uvolňování má za příliš…

04.08.2020 18:45 Aktualizováno V poslední době jsme svědky opětovného zrychlení nárůstu počtu nově hlášených případů infekce…

Česko zavedlo "koronavirový" semafor. Komentátor poukázal na paradox

04.08.2020 17:30 Koronavirus se v Česku znovu hlásí o slovo. Od začátku března, kdy se tato nákaza začala sledovat,…

Elektronizace zdravotnictví pomůže v situacích, jako je covid-19, říká…

04.08.2020 17:12 Zákon o elektronizaci zdravotnictví může podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a…

Svatoanenská nemocnice má kritický nedostatek krve, hledá dárce

04.08.2020 15:51 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má kritický nedostatek krve a hledá dárce. Krev od dárců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama