Dodávky vakcíny proti spalničkám do Česka zastaveny. Zájem o ně je rekordní

Obě firmy vyrábějící spalničkovou vakcínu podle hlášení nedostupných léků na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasně přerušily dodávky do Česka. Firma GlaxoSmithKline (GSK) pozastavila dodávky již v polovině března, ode dneška navíc firma MSD Vaccins dočasně do června nedodává ani vakcínu M-M-Rvaxpro, která měla Priorix nahradit. Výpadek dodávek je podle GSK krátkodobý a dočasný. Podle ministerstva zdravotnictví nedostatek vakcíny M-M-Rvaxpro nehrozí, dovezeno jí bylo 30.000 balení. Česko se potýká s nárůstem počtu případů spalniček, v Praze byla už loni vyhlášena epidemie.

Ilustrační foto.

Firmy nestíhají vakcínu vyrábět kvůli zvýšeným objednávkám. "V důsledku zvýšené poptávky jinde v Evropě je pravděpodobné, že Česká republika bude čelit krátkodobé nedostupnosti vakcíny," řekla ČTK za firmu GlaxoSmithKline Miriam Kejzlarová. Od 4. dubna má nahlášený výpadek dodávek na webu SÚKL také vakcína M-M-Rvaxpro. Obnovení dodávek očekává MSD Vaccins v červnu.

Od konce 60. let minulého století se proti spalničkám děti očkují, asi u čtvrtiny dospělých ale vakcína již nemusí být dál účinná. K mimořádným vyšetřením protilátek a následnému očkování přistoupila už státní zdravotnická zařízení a policie.

Vakcína je společná proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Podle mluvčí resortu zdravotnictví Gabriely Štěpanyové jí pro ně bude dostatek. "Očkovací látky pro pravidelná, mimořádná a zvláštní očkování jsou zasmluvněné na základě výběrových řízení a v rámci těchto dodávek jsou očkovací látky distribuovány bez omezení," sdělila ČTK. Podle informací SÚKL bylo měsíčně dodáno lékařům a do lékáren asi 13.000 vakcín.

Od poloviny března se kromě běžné vakcíny Priorix dodává také další očkovací látka M-M-Rvaxpro. "Celkem bylo do ČR do této chvíle dovezeno bezmála 30.000 balení vakcíny M-M-Rvaxpro, tedy je jí dostatek. Distributoři rozdělují konkrétní vakcíny na jednotlivé odběratele podle svých smluvních vztahů a aktuálních zásob," dodala mluvčí. Dostupnost bude podle ní ministerstvo dál monitorovat, od března je vakcínu navíc zakázáno vyvážet.

Dětští lékaři aplikují vakcínu ve 13. měsíci věku, přeočkovávají pak v pěti či šesti letech. Pro ně stát objednává vakcínu plošně a dodává se přímo lékařům. V současné době kvůli informacím o neúčinnosti očkování u části dospělých čtyřicátníků roste počet zájemců, kteří si chtějí další přeočkování zaplatit. Svým pracovníkům ho hradí také někteří zaměstnavatelé.

Média tento týden informovala o nedostupnosti vakcíny v některých ordinacích. Výroba vakcíny Priorix je podle informací SÚKL od poloviny března přerušena. "V případě, že výrobce nahlásí přerušení dodávek, neznamená to ještě skutečnou a okamžitou nedostupnost na trhu. Přerušení dodávek je v daném případě přechodné a je dáno výrobními důvody," sdělila ČTK mluvčí ústavu Barbora Peterová. Jde podle ní o zpoždění plánovaných dodávek a zvýšenou poptávku v celé EU, protože se spalničkami se potýkají i další země, zejména východní Evropy.

Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte, což je podle odborníků jedna z příčin šíření nemoci. Další je dovoz nemoci ze zahraničí a vyvanutí imunity u dospělých očkovaných v dětství.

Nemocných od začátku roku bylo už téměř 400, což je dvojnásobek proti celému loňskému roku. Podle ministerstva jich může být letos až tisíc.

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 11:00 Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 08:56 Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Česko dalo na boj s pandemií více než Slovensko, ukázala studie

17.06.2021 15:50 Česká republika vynaložila na boj s pandemií koronaviru 308 miliard korun, tedy 28.800 korun na…

Související:

Právě se děje