Výrobci klidní situaci: Vakcíny proti spalničkám je pro děti dost. Dospělým stačit nemusí

Vakcíny pro povinné očkování dětí proti spalničkám je zatím podle výrobců dostatek. Bylo třeba zvýšit dodávky kvůli nařízenému očkování zdravotníků, krátkodobě tak kvůli zvýšené poptávce nemusí být pro očkování dospělých všude dostupná. ČTK o tom informovaly firmy GlaxoSmithKline (GSK) a MSD, které vyrábějí trojvakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. V Česku onemocnělo spalničkami od začátku roku už přes 400 lidí, podle odhadů jich letos může být až kolem tisícovky.

Spalničky
doporučujeme

Do lékáren a lékařům v Česku bylo dodáno v poslední době každý měsíc v průměru kolem 13.000 balení vakcín. "Dlouhodobě zabezpečujeme dostatek vakcíny Priorix pro potřeby pokrytí plošného povinného očkování dětí. Zároveň v důsledku vysoké globální i lokální poptávky, která převyšuje dostupné zásoby, je pravděpodobné, že Česká republika bude čelit krátkodobé nedostupnosti této vakcíny," uvedla za GSK Mirijam Kejzlarová.

Ministerstvo zdravotnictví navíc nařídilo povinné očkování zdravotníků vybraných oddělení svých nemocnic. "Vzhledem k tomu, že tento krok nebyl dlouhodobě plánován, podnikáme aktuálně veškeré kroky na lokální i mezinárodní úrovni, abychom zabezpečili dostatek očkovací látky pro naplnění tohoto opatření," dodala Kejzlarová. Povinné očkování chystá pro své příslušníky i policie. U části očkovaných dospělých totiž může vakcína časem přestat být účinná.

Aby vakcín nebyl v Česku nedostatek, bylo v polovině března dovezeno 30.000 balení vakcíny M-M-Rvaxpro výrobce MSD. "Oslovilo nás ministerstvo zdravotnictví a naše společnost okamžitě, ještě v den ohlášeného výpadku původních vakcín, zareagovala poskytnutím dalšího množství vakcín," uvedl generální ředitel společnosti MSD Stefano Santangelo.

Výroba podle něj ale trvá déle než u běžných léků. "Situaci komplikuje fakt, že s epidemií spalniček se potýkají i další evropské země a poptávka po vakcíně tak prudce roste," dodal. Obě firmy proto Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásily omezení dodávek do letošního června.

S epidemií v současnosti bojuje například Francie, Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina, kde jsou nemocných od začátku roku už desítky tisíc. První vakcína proti spalničkám byla vyrobena v roce 1963, v Česku se očkuje od roku 1969. Výrobci dodali za tu dobu už více než 700 milionů dávek.

V současné době jsou děti v Česku povinně očkovány ve 13. měsíci a znovu mezi pátým a šestým rokem. Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte, což je podle odborníků jedna z příčin šíření nemoci. Další je dovoz nemoci ze zahraničí a ztráta imunity u dospělých očkovaných v dětství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 18:35 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama