Paliativní léčba? Česko zaostává za světem, nemocnice dostanou 32 milionů

Ministerstvo zdravotnictví schválilo na podporu paliativní péče v nemocnicích sedm dotací za 32 milionů korun. Podmínkou získání bylo zajištění paliativního týmu ve složení dvou lékařů, klinického psychologa, zdravotní sestry a sociálního pracovníka. Peníze si rozdělí Všeobecná fakultní nemocnice, vinohradská a motolská fakultní nemocnice v Praze, olomoucká fakultní nemocnice, Nemocnice Jihlava a Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic Ústeckého kraje. Uvedla to dnes mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

Paliativní péče se zaměřuje na nevyléčitelně nemocné pacienty, u nichž má zmírnit bolest a utrpení. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců jejich života, zahrnuje i psychickou podporu a pomoc blízkým. Uvedenou péči, kterou by ročně potřebovalo kolem 70.000 lidí, poskytují týmy odborníků z různých oborů.

Cílem ministerského programu je nejen zvýšit dostupnost paliativní péče v nemocnicích, ale zároveň v pilotním provozu otestovat činnost a finanční náročnost nemocničních paliativních týmů. Podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) má projekt ověřit, jestli je existence paliativních týmů efektivní a jak se odrazí v nákladech na péči a v její kvalitě.

"Finanční dotací chceme podpořit a standardizovat specializovanou paliativní péči v nemocnicích. V USA má 80 procent nemocnic vlastní paliativní program, u nás je to méně než pět procent, většina lidí tak umírá v nemocnicích bez přístupu k paliativní péči. ... Kvalita dožití našich pacientů musí být pokud možno co nejvyšší," uvedl Vojtěch.

V ČR umírá ročně asi 108.000 lidí, asi 65 procent zemře v nemocnici. Ze statistik vyplývá, že velká část je do nemocnice převezena na poslední dny či hodiny života. Podle průzkumů si ale až 80 procent lidí přeje umírat doma. Podle odborníků na paliativní medicínu, která se péči o umírající věnuje, je domácí péče i levnější. Odhadují úsporu asi na 300 korun denně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama