Rodiče nechávají děti nakazit neštovicemi, hrozí doživotní komplikace i vězení

Neštovice jsou jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Navzdory jejich vysoké nakažlivosti a v některých případech i těžkému průběhu, který může skončit smrtí dítěte, dnes tato nemoc většinu lidí nechává chladnými. Naopak rodiče dobrovolně nechávají své děti nakazit v domnění, že do konce života už tuto nemoc nedostanou. Podle lékařů jde ale o neuvážené chování, které může mít tragické následky.

Neštovice

Většina lidí neštovice prodělá v dětství ještě před nástupem do školy. Kdo je nechytne "sám od sebe", ten je často nakažen uměle svými rodiči. V zahraničí se dokonce pořádají takzvané neštovicové párty, na kterých si spolu hrají nemocné a zdravé děti, nebo se dokonce na vyžádání zasílají poštou předměty, který se nemocné díte dotýkalo nebo je mělo v puse. 

Poslední zmíněný případ je extrémní, přesto není nijak výjimečný. V takovém případě jde ale spíše než hazard se zdravím o hazard se zákonem. Takové praktiky totiž nejsou v mnoha zemích povoleny. V Česku navíc nejsou tak rozšíření, častěji se zde neštovice předávají na přímo, kdy rodiče vezmou své zdravé děti a nechají je uměle nakazit.

Z části je to kvůli mýtu, že nemoc lze chytit jen jednou za život, z části proto, neštovice v dospělosti mají obecně těžší průběh. Ne vždy si ale lidské tělo vytvoří imunitu proti neštovicím, a tak nikdy nelze vyloučit, že kdo už neštovice měl, nedostane je znovu.

Podle televize BBC jsou navíc neštovice mnohem závažnější onemocnění, než za jaké ho považujeme. Lidem, kteří je prodělali, totiž může způsobit doživotní komplikace. "Virus varicella zoster, který způsobuje neštovice, není nikdy zcela vyloučen z těla a může se vznítit u dospělých s oslabeným imunitním systémem. To způsobí vznik pásového oparu," vysvětluje vědeckotechnické oddělení BBC.

Opary obecně jsou pro lékaře záhadou a existuje mnoho lidí, kteří na ně trpí opakovaně. V případě pásového oparu je situace ještě horší, puchýře jsou větší, bolestivější, a těžko se jich zbavuje. Pokud jimi někdo trpí často a opakovaně, může za jejich vznik poděkovat právě neštovicím.

Existují ale i další důvody, proč lékaři doporučují nechat nemoci volný průběh. Podle studie "Varicella and its complications: a five-year retrospective analysis of hospitalized patients" se neštovice přenáší vzduchem a jejich nákaza přirozenou cestou má mírnější průběh, než v případě umělého nakažení.

Lékaři dodávají, že nákaza v nevětraném dětském pokoji při kontaktu s nemocným dítětem způsobuje, že infekční dávka je zbytečně příliš vysoká a nemoc má díky ní zbytečně těžší průběh.

Ten může nezřídka vyústit až v nutnost hospitalizace nakaženého dítěte na několik týdnů v nemocnici a pokud dětský organismus těžký průběh nemoci nezvládne, může dojít až k úmrtí. Svou roli na tom hraje i přístup některých rodičů, kteří díky tomu, že diagnózu dítěte znají, nenavštíví lékaře, dokud není pozdě. V takovém případě ale mají na krku vyšetřování kvůli zanedbání výchovy s následkem smrti.

Lékaři se proto většinou shodují, že by děti neměly být nemoci vystavovány uměle. Pokud k nákaze neštovicemi nedojde, existují i v dospělosti jiné metody, jak se nemoci vyhnout. Například očkováním, které už je v některých zemích plošné a povinné.

Témata: nemoci | Lidé | EuroZprávy.cz

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Související:

Právě se děje