Peníze pro krajské nemocnice? Vyvstal problém, bude se dál vyjednávat

Kraje budou o penězích pro nemocnice s ministerstvem zdravotnictví dál jednat, schůzky mají naplánované. Podle analýzy většina krajů peníze na navýšení odměn zdravotním sestrám dostala prostřednictvím úhradové vyhlášky, méně zřejmě má podle prvotních propočtů Vysočina a Moravskoslezský kraj. ČTK to po jednání zdravotnických odborů s premiérem, ministerstvem a Asociací krajů ČR řekli hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně asociace Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle odborů v nemocnicích na platy a mzdy chybí tři miliardy korun, v sociálních službách 3,1 miliardy. Podfinancované jsou podle nich také hygienické stanice nebo zdravotnické záchranné služby.

Adam Vojtěch (ANO)

Podle odborů zdravotníci v krajských nemocnicích nedostali od začátku roku přidáno tolik, kolik jim bylo slíbeno. Platy v nemocnicích měly růst podle nařízení vlády o sedm procent. Sestry pracující v nemocnicích u lůžek na tři směny měly mít zvýšený příplatek. "Jde zejména o zvláštní příplatek 5000 korun, který sestry v mnoha případech nedostaly," řekla po jednání předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Odbory podle ní mají ministerstvu předložit seznam zařízení, kde příplatky nebyly vyplacené. "Jediné nemocnice, které zvláštní příplatek vyplatily, byly ty přímo řízené ministerstvem zdravotnictví. Příplatky v jednotlivých krajích se navýšily většinou o 1000 až 2000 korun. Jsou ale i nemocnice, které ho sestrám nedaly vůbec," uvedla na tiskové konferenci svazu.

Do budoucna odbory žádají sjednocení tarifů a mezd, což ministerstvo dříve odmítlo. Měly by se podle nich zvýšit odvody za státní pojištěnce. O něm resort zdravotnictví s ministerstvem financí jedná.

Nemocnice dostaly letos 15 miliard korun navíc. Kraje měly předložit ministerstvu data, kolik peněz jim letos půjde do nemocnic prostřednictvím úhradové vyhlášky. Ta na základě dohody mezi zdravotními pojišťovnami a všemi segmenty péče vypočítává, jak bude zdravotní péče hrazena. Většina, asi 46 nemocnic, to podle Vildumetzové udělala. "U těch, které data nepředaly, to bereme tak, že ten problém nemají," řekl ministr. Týká se to podle něj jednotlivých nemocnic.

Kraje postupně s resortem zdravotnictví jednají. "Až všechny kraje projdou tím kolečkem na ministerstvu zdravotnictví, tak bude znovu společná schůzka, kde to vyhodnotíme," dodala hejtmanka. Největší problém je podle ní to, že se dříve uzavře dohoda ohledně úhrad a až potom se jedná o navýšení platů.

"Parametry úhradové vyhlášky se schválí v polovině roku, ale v té době se ještě neví, jaké navýšení platů a zvláštních příplatků bude. Kraje pak navýšení, které vláda schválila třeba v prosinci, v úhradách nemají," dodala s tím, že se bude hledat systémové řešení, aby kraje nemusely situaci řešit každý rok.

Nařízení o platech je v kompetenci ministerstva práce, úhradová vyhláška v gesci zdravotnictví. "Jsem přesvědčená, že kraje dostaly peníze na zvláštní příplatek prostřednictvím úhradové vyhlášky, problém je s penězi na navýšení mezd," uvedla. Kraje podle ní mají od Vojtěcha příslib, že pokud by se u některé nemocnice potvrdilo, že finanční prostředky neobdržely, bude jednat se zdravotními pojišťovnami.

Pro příští rok budou odbory požadovat navýšení tarifů. Podle ministra se předpokládá, že k navýšení dojde. Už dříve ale řekl, že peníze potřebuje například následná péče. Odbory tak zvažují i další kroky. "Stávka už v nemocnicích nelze realizovat. Když je na oddělení jenom jedna sestra, tak by šlo o ohrožení života a v takovém případě je stávka zakázaná," dodala Žitníková.

Podle analýzy Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se v posledních letech rozevřely nůžky mezi platy ve státních nemocnicích, které se musí řídit tarifními tabulkami danými nařízením vlády, a smluvními mzdami. Ty vyplácejí nemocnice zřizované kraji, obcemi nebo soukromníky. Rozdíl u sester byl v roce 2017 průměrně asi 6400 korun.

Za pět let do roku 2017 podle dat ÚZIS rostly odměny sester o 27 procent. Všeobecné sestry a porodní asistentky v roce 2012 pobíraly zhruba 26.700 korun a v roce 2017 téměř 34.000 korun. Nejvíce, přes 35.000 korun, vydělávaly sestry v Plzeňském kraji a v Praze, nejméně ve Zlínském.

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Související:

Právě se děje