V Česku víc řádí pneumokok. Tyto dvě skupiny populace jsou nejohroženější

V Česku loni mírně vzrostl počet nemocných s nebezpečnými pneumokokovými nákazami, které mohou způsobovat například zánět mozkových blan. Pacientů přibylo hlavně mezi dětmi do pěti let a mezi seniory. Celkový počet nemocných se zvýšil z 444 v roce 2017 na loňských 481.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Novinářům to řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy Jana Kozáková. "Lze vypozorovat vzestup celkové nemocnosti infekčních pneumokokových onemocnění a vzestup věkově specifické nemocnosti dětí do 11 měsíců a mezi jedním a čtyřmi roky i vysoké nemocnosti a počtu úmrtí seniorů," uvedla.

Tyto dvě skupiny populace podle ní pneumokok obecně nejvíce ohrožuje. Zatímco v roce 2017 mělo v ČR pneumokokovou infekci 15 dětí do pěti let a 238 lidí starších 65 let, loni to bylo 25 dětí a 256 seniorů v uvedených věkových kategoriích.

Pneumokok patří do skupiny stroptokokových bakterií. Vyskytuje se běžně v ústech, v nosu či nosohltanu. U zdravých lidí nemusí podle lékařů způsobit žádné onemocnění, ale při oslabení imunity třeba v důsledku virózy může být i příčinou velmi závažných nemocí, jako je otrava krve, těžký zápal plic či meningitida, tedy zánět mozkových blan. Mezi lidmi se pneumokok šíří vzduchem při prskání či kýchání.

Z údajů Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy vyplývá, že v loňském roce čelilo v ČR velmi vážnému onemocnění v důsledku pneumokokové infekce celkem 481 lidí, což bylo o 37 víc než o rok dříve. Podle předběžných zjištění laboratoře na pneumokokové nákazy zemřelo 80 až 85 lidí, řekla Kozáková.

Příčinou vyššího výskytu pneumokokových nákaz byla podle ní zřejmě větší epidemie chřipky v loňském roce. Ačkoli se nejedná o žádné enormní zvýšení, neměli by lidé odmítat možnost nechat se očkovat, řekla.

Očkování proti pneumokokům je pro děti částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Podmínkou je aplikace všech dávek očkovací látky do sedmého měsíce věku dítěte a přeočkování do 15 měsíců věku. Pojištěnci nad 65 let mají od začátku loňského roku očkování vakcínou Prevenar 13 proti pneumokokům zdarma.

Obecně podle Kozákové v současnosti proočkovanost proti pneumokokovi spíš klesá, i když mezi staršími lidmi naopak roste. V roce 2013 činil podíl očkovaných proti pneumokokovi kolem 80 procent, nyní je to asi 60 procent, uvedla. Nárůst u starších lidí si vysvětluje tím, že častěji poslechnou lékaře, kteří doporučují spojit očkování proti pneumokokovi s vakcínou proti chřipce. Aby se pneumokokové infekce přestaly objevovat, musela by být proočkovanost obyvatelstva kolem 90 procent, dodala Kozáková.

O očkování se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s rostoucím výskytem spalniček. Odborníci spojují nárůst počtu případů této nemoci s odmítáním očkování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacientů s Alzheimerem za pět let přibylo o 38 procent, hlásí VZP

17.09.2019 17:06 Aktualizováno Pacientů s Alzheimerovou chorobou přibylo mezi klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za…

Vědci z Brna představili projekt, který by mohl pomoct lidem s cukrovkou

17.09.2019 15:07 Pomoct lidem s cukrovkou by mohl projekt, na kterém začalo spolupracovat Mezinárodní centrum…

Nepodceňujte nepovinná očkování: Mohou vás ochránit před nebezpečnými…

17.09.2019 12:08 Aktualizováno Pojišťovny přispějí na některé nepovinné vakcíny. Ročně očkování zachrání miliony životů a patří…

Lékařský zázrak? V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy

17.09.2019 10:32 Aktualizováno V Česku se narodilo první dítě matce s transplantovanou dělohou. Na svět přišlo ve čtvrtek 29.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama