Spalničkami se letos nakazilo 479 Čechů. Virus začíná ohrožovat čtyřicátníky

Nemocných spalničkami v Česku je od začátku roku 479, téměř třetina případů byla v Praze. V posledních pěti týdnech počty nových případů klesají. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Za celý loňský rok bylo 203 nemocných. Ministerstvo odhaduje, že do konce roku by mohlo nemocných být kolem tisícovky. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které vyžaduje karanténu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Spalničky
doporučujeme

V uplynulém týdnu přibylo 13 nových případů, ještě v polovině března jich bylo za týden 59. Nové případy se objevily v Praze (3), Moravskoslezském a Středočeském kraji (2) a ve Zlínském a Pardubickém (1). Čtyři nové případy zaznamenal Jihočeský kraj, kde je to nejvíc od začátku roku.

Onemocnění se šíří kapénkami ve vzduchu a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od nakažení po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. V Česku se povinně očkují všechny děti, jejichž zdravotní stav povoluje, ve 13. až 18. měsíci věku a znovu v pěti až šesti letech. Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak nesmějí do školky či na tábory.

Spalničky se nemohou v populaci volně šířit, pokud má očkování aspoň 95 procent dětí do tří let. V roce 2007 bylo očkováno zhruba 98 procent dětí do tří let. Od roku 2013 podíl každoročně klesá. Předloni bylo očkovaných necelých 84 procent.

Očkování z dětství zejména u dnešních čtyřicátníků může už být vyvanulé. Větší zájem je proto o přeočkování, nabízejí ho i někteří zaměstnavatelé. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo očkování zdravotníků, vakcínu dostanou i policisté. Vyšetření protilátek od studentů požadují i některé lékařské fakulty.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické…

27.02.2020 22:02 Aktualizováno Evropa, Českem nevyjímaje, se pomalu propadá do koronavirové hysterie. Lidé berou útokem obchody,…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Pražské nemocnice mají dost roušek, na čtyři měsíce to ale nestačí

27.02.2020 17:26 Pražské nemocnice mají nyní dostatečné zásoby roušek, dezinfekce či mýdla. Některé ale ještě čekají…

Vzorky by se měly odebírat v domácí karanténě, naznačil Babiš

27.02.2020 17:18 Vzorky pro testování by se lidem s podezřením na nákazu novým typem koronaviru měly podle premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama