Spalničky kosí Kardiochirurgické centrum v Ostravě, nakazilo se už devět zdravotníků

Na Kardiochirurgickém centru Fakultní nemocnice Ostrava už onemocnělo spalničkami devět zdravotníků. Jde o sedm zaměstnanců centra a dva stážisty, kteří působili na tomto pracovišti. U 18 pracovníků byla nařízena karanténa. Chod centra přesto není nějak ohrožen. Od pátku navíc bude znovu přijímat nové pacienty a v omezeném režimu obnoví i operace. Vyhlášený zákaz návštěv ale zůstává v platnosti až do odvolání. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Spalničky
doporučujeme

"Ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí byla přijata veškerá opatření. Tým, který pečuje o pacienty, je zcela prověřen," uvedla Chattová. V centru bylo provedeno asi 110 testů na protilátky, a to u zdravotníků i pacientů. Všichni hospitalizovaní mají vlastní protilátky proti spalničkám, po testech ale musela být u 18 pracovníků nařízená karanténa.

Podle mluvčí pokračuje testování zaměstnanců všech oddělení a klinik fakultní nemocnice a také jejich očkování. "V tuto chvíli bylo od počátku roku otestováno více než 1500 zaměstnanců, téměř 200 jich bylo naočkováno. Obě tato čísla budou samozřejmě stoupat," doplnila Chattová.

Moravskoslezský kraj má stále jednu z nejvyšších nemocností v České republice. Od počátku roku se spalničkami nakazilo přes 90 lidí, loni bylo v regionu jen šest případů.

Onemocnění se šíří kapénkami. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která se šíří na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý pátý Čech je duševně nemocný. Stát chce vyklidit léčebny

18.01.2020 12:59 Cíl Národního akčního plánu duševního zdraví je v roce 2020 přesun 300 nemocných z léčeben do…

Chřipková epidemie zatím nevypukla, nemocnost ovšem roste

17.01.2020 17:18 Nemocnost chřipkou a dalšími infekcemi v Česku stoupá, podíl nemocných ani nemocnost v krajích…

Benešovskou nemocnici paralyzoval ruský vir

14.01.2020 17:04 Data v benešovské nemocnici napadl loni v prosinci ruský vir Ryuk. Nešlo o cílený útok na jeden…

Na Česko se řítí epidemie. Počet nemocných stoupá, řádí i chřipky

13.01.2020 19:35 Aktualizováno Za poslední týden přibylo v Česku nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest o 60 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama