V Česku je rekordní nemocných spalničkami. Kdy to skončí?

V Česku bylo od začátku roku už více než 500 případů spalniček. Po pěti týdnech stagnace či poklesu bylo v uplynulém týdnu více nových případů. Z 25 nemocných bylo nejvíc v Moravskoslezském kraji (11). Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Za celý loňský rok bylo 203 nemocných. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které vyžaduje karanténu pacienta a vyšetření osob v jeho okolí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Spalničky
doporučujeme

V 18. kalendářním týdnu lékaři nahlásili 25 případů, z nichž 11 bylo v Moravskoslezském kraji, šest v Praze, dva shodně v Pardubickém a Středočeském kraji a po jednom v Královéhradeckém, Jihočeském, Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Nemoc se šíří kapénkami, od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Povinné je očkování dětí mezi 13. a 18. měsícem věku a přeočkování v pěti až šesti letech. Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak nesmějí do školky či na tábory. Do školy pak ale přijaté být musí. Očkování z dětství zejména u dnešních čtyřicátníků může už být vyvanulé. Zdravotní pojišťovny proto přispívají na přeočkování.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý pátý Čech je duševně nemocný. Stát chce vyklidit léčebny

18.01.2020 12:59 Cíl Národního akčního plánu duševního zdraví je v roce 2020 přesun 300 nemocných z léčeben do…

Chřipková epidemie zatím nevypukla, nemocnost ovšem roste

17.01.2020 17:18 Nemocnost chřipkou a dalšími infekcemi v Česku stoupá, podíl nemocných ani nemocnost v krajích…

Benešovskou nemocnici paralyzoval ruský vir

14.01.2020 17:04 Data v benešovské nemocnici napadl loni v prosinci ruský vir Ryuk. Nešlo o cílený útok na jeden…

Na Česko se řítí epidemie. Počet nemocných stoupá, řádí i chřipky

13.01.2020 19:35 Aktualizováno Za poslední týden přibylo v Česku nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest o 60 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama