Některé astmatiky by mohli přebrat praktici, náklady na jejich léčbu neustále stoupají

Část pacientů s astmatem by od alergologů mohli přebrat praktičtí lékaři. Nemocných je v Česku asi 800.000 až 900.000, mezi dětmi asi deset až 12 procent. Náklady zdravotních pojišťoven na jejich léčbu každoročně stoupají, přestože léky jsou levnější. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Přidejte svůj názor

Dítě u lékaře
doporučujeme

"Rozhodujícím cílem v léčbě astma bronchiale je dosažení plné kontroly nad onemocněním. Praktický lékař může dbát na vyloučení nebo omezení rizikových faktorů, sledovat nefarmakologickou léčbu, režimová opatření a dodržování léčebných plánů," uvedl Stanislav Konštacký ze Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Podle alergologa Milana Teřla z Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice v Plzni by to bylo možné u lehčích forem nemoci, pokud by pacienta specialista viděl jednou až dvakrát ročně. Podobně už se uvažuje o převodu stabilních pacientů s diabetem, vysokým krevním tlakem nebo těch, kteří překonali rakovinu a je třeba je pravidelně sledovat.

Polovina pacientů s astmatem podle lékařů neužívá správně předepsané léky. Zapomínají na preventivní, které musí brát denně, a užívají jen léky na úlevu. Někteří navíc nemají nemoc diagnostikovanou. "Mnozí nemocní nemají svou nemoc řádně sledovanou a léčenou a mohou tak mít nejen zbytečné potíže a omezení, ale mohou také být ohroženi těžkým záchvatem dušnosti," dodal ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohunek, který působí na Pediatrické klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Každý rok tak zbytečně umírá několik desítek lidí. U dětí úmrtnost podle odborníků prakticky vymizela, u dospělých ale jejich počet v posledních letech stoupá.

Příčinou nemoci je chronický alergický zánět sliznice dýchacích cest. Příznaky astmatu jsou zúžení průdušek provázené pískotem při dýchání či kašlem, zejména při zátěži. Pacienti se také budí v noci kvůli potížím s dechem a kašlání. Bez léčby mívají lidé záchvaty těžké dušnosti, které je mohou i ohrožovat na životě. Předcházet jim lze preventivními léky, které pacienti inhalují jednou či dvakrát denně.

Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu alergiků a astmatiků rostou. Spolu s alergiemi je to ročně kolem čtyř miliard korun, na astma jde téměř čtvrtina. Celkově zdravotnictví hospodaří letos přibližně s 320 miliardami korun. Díky novým lékům vyráběným po skončení výrobních patentů originálních léčiv podle ČAFF uspořil systém veřejného zdravotního pojištění za léčbu astmatu a alergií za posledních deset let asi 6,6 miliardy korun. Část léků si pacienti hradí sami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman zvažuje veto. Nelíbí se mu zákon, který by změnil české…

20.10.2019 17:52 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažuje využití veta, nelíbí se mu totiž zákon, který by zásadně změnil české…

Kolaps zdravotnictví odvrácen? Odbory jednaly s Vojtěchem, zde jsou závěry

18.10.2019 15:05 Aktualizováno Peníze z veřejného zdravotního pojištění by podle organizací sdružených do Krizového štábu - 9…

V ČR je závadný lék na roztroušenou sklerózu, ústav stahuje šarže

17.10.2019 18:36 Společnost Biogen stahuje od pacientů v Česku dvě šarže přípravku Avonex, který je určen k léčbě…

Osud Nemocnice na Bulovce? Babiš předložil návrh, rýpl si do vedení Prahy

16.10.2019 17:40 Aktualizováno Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama