Krize ve zdravotnictví: Od roku 2010 v nemocnicích ubyly dva tisíce sester

Od roku 2010 v nemocnicích ubylo zhruba 2000 všeobecných sester. V posledním roce se úbytek téměř zastavil, přibylo navíc sester praktických. Na dnešní konferenci Oborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek s odkazem na statistiky ÚZIS. Praktické sestry jsou středoškolsky vzdělané zdravotnice, zatímco všeobecné sestry mají vyšší vzdělání. Nedostatek sester označují odbory, nemocnice i ministerstvo za jeden z největších problémů českého zdravotnictví.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví
doporučujeme

Průměrný věk sester je podle statistik 46 let, asi šestina je starší 60 let. V nemocnicích jich v akutní lůžkové péči pracuje asi 45.000. Zatímco z akutní péče sestry posledních několik let odcházejí, mírně jich přibývá v ostatní lůžkové péči, kam se řadí léčebny dlouhodobě nemocných, nemocnice následné péče a podobná zařízení.

"Pokles mezi lety 2017 a 2018 byl 0,29 procenta. Trend už není tak negativní," doplnil Dušek. Podle něj v té době dva velcí poskytovatelé zdravotní péče změnili zaměření z akutní do následné péče, což data ovlivnilo. "Vypadá to, že nárůst počtu praktických sester vyrovnával chybějící všeobecné sestry," dodal. Na konferenci zaznělo, že v nemocnicích někdy kvůli nedostatku personálu středoškolsky vzdělané praktické sestry dělají práci, kterou by správně měly odvádět všeobecné sestry.

Místopředseda odborového svazu Lubomír Francl poukázal vedle špatného pracovního zařazení sester na nízké odměny. Problematický je také stres v práci, zhoršené vztahy, nedostatečné uznání veřejnosti a nízká prestiž povolání, která vede i ke sníženému zájmu o studium na zdravotnických středních školách. Odbory poukazují na platy a mzdy sester dlouhodobě.

Podle Duška byl loni průměrný plat všeobecné sestry v akutní lůžkové péči přes 38.500 korun, meziročně se zvýšil o 12 procent, za posledních pět let o 41 procent. Letos očekává průměr přes 42.000 korun. Mezi platy ve státních nemocnicích a mzdami v soukromých, krajských či městských je ale rozdíl několika tisíc korun měsíčně. Odbory si stěžují, že ministerstvem slíbené příplatky vedení menších nemocnic často sestrám nedá, nebo jim o stejnou částku sníží odměny.

Platy ve státních zařízeních měly podle nařízení vlády letos vzrůst v průměru o sedm procent, další 3000 korun navíc dostaly zdravotní sestry u lůžek ve směnném provozu. Rostoucí platy a mzdy pomohly podle odborů personální situaci stabilizovat, situace je ale v regionech různá. Některé kraje jednají s ministerstvem zdravotnictví, protože peníze na přidání sestrám nemají. Podle resortu ale zdravotní pojišťovny přidaly nemocnicích na péči meziročně dost peněz navíc, aby platy zvyšovat mohly.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sestry v domácí péči žádají po ministrovi větší mzdy

21.05.2019 17:49 Zdravotní sestry v domácí péči žádají vyšší mzdy, napsaly dopis ministrovi. Mají odměny z veřejného…

Přibylo devět případů spalniček, počet nakažených celkově klesá

21.05.2019 12:26 V Česku přibylo za týden devět případů spalniček. O týden dříve byl počet nakažených dvojnásobný.…

Pražská záchranná služba reklamuje nové sanity

20.05.2019 21:49 Aktualizováno Zdravotnická záchranná služba (ZZS) hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních…

Lékárnická krize v Česku? Malé podniky mají velké problémy

18.05.2019 18:46 Malé lékárny jsou podle předsedy spolku Vaši lékárníci CZ Aleše Nedopila znevýhodňovány před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama