Miloš Zeman navštívil maďarskou jadernou elektrárnu Paks

Jedinou jadernou elektrárnu v zemi navštívil dnes v poslední den své třídenní cesty do Maďarska český prezident Miloš Zeman. V elektrárně nedaleko města Paks se sešel s ministrem bez portfeje Jánosem Sülim, který je zodpovědný za plánování, výstavbu a zprovoznění dvou nových jaderných bloků. Paks má nyní čtyři reaktory, které jsou v provozu od 80. let minulého století.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miloš Zeman v Maďarsku navštívil jadernou elektrárnu Paks
doporučujeme

Na místo asi sto kilometrů jižně od Budapešti se Zemanem dorazila také zhruba polovina z třiceti českých podnikatelů, kteří prezidenta do Maďarska doprovodili. Jedná se především o zástupce energetických a strojírenských firem.

"Máme zájem - až bude Paks II - aby i české firmy byly subdodavateli této stavby. Účelem všech těchto prezidentských, premiérských i ministerských misí je podporovat v tomto smyslu české podnikatele," prohlásil Zeman.

O spolupráci v jaderné energetice mluvil dnes dnes český prezident s ministrem Sülim, už ve středu ale o tomto tématu jednal také s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem.

Ke schůzce s předsedou maďarské vlády Orbánem, kterého označil za "charismatického vůdce" strany Fidesz, se prezident dnes na závěrečné tiskové konferenci ještě vrátil. Tématem jednání byly podle něj mimo jiné protiruské sankce Evropské unie, se kterými Maďarsko dlouhodobě nesouhlasí.

"K nesouhlasu Maďarska s těmito sankcemi se zřejmě přidá i Itálie a bude-li tomu tak, pak asi ty sankce se nebudou tichou procedurou prodlužovat automaticky o rok, ale bude se o nich minimálně diskutovat," řekl Zeman. Připomněl také svůj odpor k jakýmkoli hospodářským sankcím, které jsou podle něj neúčinné.

Zeman dnes návštěvou jaderné elektrárny, která leží asi sto kilometrů jižně od Budapešti, zakončil třídenní návštěvu Maďarska. Na místo dorazila také část ze třiceti českých podnikatelů, kteří prezidenta do Maďarska doprovodili. Jednalo se především o zástupce energetických a strojírenských firem.

Elektrárna Paks je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrývají asi polovinu energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje přidat dva další bloky. Postavit je má ruský koncern Rosatom. Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (přes 257 miliard korun). Kvůli tomu někteří západní politikové Maďary kritizují.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velké změny pro pacienty. Co bude od roku 2020 jinak?

05.12.2019 17:21 Aktualizováno Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí.…

"Babiš škodí, dětinsky se chová i opozice." Tisk si nebere servítky

04.12.2019 09:22 Premiér Andrej Babiš (ANO) by si podle komentátorů některých českých novin měl vybrat mezi byznysem…

Revoluce v oční diagnostice. Umělá inteligence pomáhá lékařům v ČR

02.12.2019 18:02 Unikátní oční přístroj, který fotí oční pozadí novým revolučním způsobem za použití umělé…

Lékaři mají problémy. E-neschopenku testovat nemohou

02.12.2019 17:36 Lékaři reálně e-neschopenku stále testovat nemohou, řekl ČTK dnes odpoledne Tomáš Nosek ze Sdružení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama