Přibylo devět případů spalniček, počet nakažených celkově klesá

V Česku přibylo za týden devět případů spalniček. O týden dříve byl počet nakažených dvojnásobný. Nejvíc nemocných zaregistrovali lékaři v Praze a na jihu Moravy. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku letošního roku onemocnělo spalničkami 530 lidí, za celý loňský rok bylo 203 nemocných.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Očkování
doporučujeme

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Nemoc se šíří kapénkami, od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

V období od 11. do 17. května nahlásili lékaři devět nových případů, z toho tři v hlavním městě a stejný počet v Jihomoravském kraji. Dva případy hlásil Jihočeský kraj a jednoho nemocného Středočeský kraj.

Prvními příznaky onemocnění jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zveřejňování smluv na webu? Nemocnice výjimku nedostanou, rozhodli poslanci

18.06.2019 18:12 Aktualizováno Veřejné nemocnice nedostanou úlevu ze zveřejňování údajů o jednotkových cenách léků v internetovém…

E-neschopenka? Bude už příští rok, podpisem to stvrdil Zeman

18.06.2019 17:14 Projekt elektronické neschopenky bude plně zaveden od příštího roku. Novelu, která to předpokládá,…

Úhrada zdravotní péče? Jednání lékáren a pojišťoven skončilo fiaskem

17.06.2019 17:12 Lékárny a domácí péče se dnes nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradách zdravotní péče pro…

Léčebné konopí? V Česku ho bere stále víc pacientů, rozhořel se spor o…

17.06.2019 15:33 Aktualizováno V ČR přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama