Loni zemřeli tři lidé na meningokoka. Zbytečně

Loňským úmrtím na invazivní meningokokové onemocnění mohlo zabránit očkování. Z 56 nemocných zemřeli tři lidé na nákazu séroskupinami B, C a Y, kdy je možné očkování. Informaci zveřejnil na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Ministerstvo zdravotnictví hrazené očkování zvažuje, stálo by odhadem 550 milionů korun ročně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V loňském roce zemřel na nákazu jeden dospělý mezi 45 a 54 lety, další dvě byly děti. Jedno bylo mladší 11 měsíců a jedno mezi rokem a čtyřmi lety. Závažné onemocnění propuká velmi rychle a připraví o život až 15 procent nakažených.

Trvalé následky má sedm z deseti lidí, kteří infekci přežijí. Nejzávažnějšími formami nemoci jsou meningitida nebo sepse organismu. Důsledkem mohou být amputace končetin, hluchota nebo mentální retardace. Úspěšnost léčby závisí na co nejvčasnějším podání antibiotik.

Přestože proti většině séroskupin meningokoku existuje očkování, proočkovanost populace je velmi nízká. Očkování je dobrovolné a lidé si ho musí hradit. Vakcína proti meningokoku B stojí asi 3000 korun za dávku, potřeba jsou dvě. Společná vakcína proti dalším čtyřem skupinám A, C, Y a W stojí 1800 Kč, chrání šest let. Právě vysoká cena očkování je důvodem, proč se v ČR očkuje jen řádově desetitisíce lidí ročně. V současné době na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny mezi 500 a 2500 korun.

Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje, že by očkování mohlo být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, náklady odhaduje asi na 550 milionů Kč ročně. Očkovat by se mohlo v šestém a třináctém měsíci života.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reforma psychiatrické péče v ČR? Jourová přijela na vizitaci, slibuje…

24.06.2019 19:21 Prevence a podpora duševního zdraví budou podle eurokomisařky Věry Jourové prioritou EU i po roce…

Skandál: Ministr Vojtěch sháněl informace přes lobbistu Horáčka

24.06.2019 18:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sháněl v minulosti informace o platech manželky…

Léčebné konopí má být z 90 procent hrazeno, novela prošla Sněmovnou

21.06.2019 16:00 Aktualizováno Léčebné konopí zřejmě bude z většiny hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Ošetřující lékaři a…

Dočteme se konečně, kolik bere Babiš viagry? U Jílkové se všichni pohádali…

21.06.2019 14:16 Seznam veškerých léků, které jsou na recept, se uschovává do Centrální elektronické evidence…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama