Konopí zaplatí pojišťovna? Poslanci se chystají hlasovat pro

Hrazení většiny ceny léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění Sněmovna zřejmě schválí. Zdravotnický výbor dnes přijetí této úpravy vládní novely o sdílení údajů o předepsaných lécích plénu doporučil. Poslanci by měli o podobě předlohy hlasovat na nynější schůzi.

Přidejte svůj názor

Konopné pole
doporučujeme

Pojišťovny by dávaly podle návrhu nejvýše na 30 gramů pro jednoho pacienta měsíčně 90 procent ceny léčebného konopí. Výbor nepodpořil požadavek pirátského poslance Tomáše Vymazala, aby úhrada byla stoprocentní a měsíční hranice vzrostla na 180 gramů.

Ošetřující lékaři a lékárníci měli v návaznosti na elektronické recepty podle vládní novely přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče by mělo podle vlády zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků.

Pacientům by dala předloha právo zakázat vstup lékařům do databáze o svých lécích. Občanští demokraté a Piráti neuspěli ve výboru s návrhem na opačný postup, tedy aby si lékaři nebo lékárníci museli vyžádat aktivní souhlas pacienta. Výbor nepodpořil ani snahu lidovce Víta Kaňkovského uplatňovat tento postup aspoň u onemocnění spojených s "vysokým stupněm společenské stigmatizace", jako je AIDS nebo některé psychiatrické nemoci.

Sněmovna by neměla podle stanoviska výboru umožnit zásilkový prodej léků na předpis, jak chce s poukazem na požadavky lidí se zdravotním postižením Patrik Nacher (ANO). V současnosti si lidé mohou nechat poslat zásilkovou službou jen volně prodejné léky.

Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doktorům se papíry dělat nechce, bouří se proti navyšování administrativy

13.06.2019 17:28 Aktualizováno Praktici se topí v administrativě, bere jim čas na pacienty. Obracejí se proto na ministra…

E-neschopenky se budou plně testovat od října. Hrozí kolaps systému?…

13.06.2019 15:59 Nové elektronické neschopenky, které by se měly povinně používat od příštího roku, začnou úřady,…

Případ krvácejícího chlapce (8) otřásá Pardubickou nemocnicí, hejtman…

13.06.2019 08:31 Náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek odstoupil z funkce kvůli vyšetřování dva…

Cesta k lékaři? Češi podstupují martyrium, mohou si za to i sami. Pomoci…

12.06.2019 16:02 Každý devátý občan dojíždí za zdravotní péčí pravidelně dál než 30 kilometrů. Devět z deseti by ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama