Doktorům se papíry dělat nechce, bouří se proti navyšování administrativy

Praktici se topí v administrativě, bere jim čas na pacienty. Obracejí se proto na ministra zdravotnictví, aby situaci začal řešit. Lékaři strávi běžnou administrativou minimálně dvě hodiny za den, které pak chybí pro pacienty.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Téměř polovinu ordinační doby – tolik času zabírá praktickým lékařům vyplňování formulářů a další nadbytečná administrativa. Papírováním se tak lékařům krátí prostor pro pacienty. Za největší „žrouty času“ považují často zbytečné úkony, například vypisování kontrolních zpráv nebo tzv. lístku na peníze. Vyplývá to z průzkumu, na který odpovědělo více než sto praktiků. Všichni označili stávající administrativu za nadbytečnou. Devadesát procent lékařů si navíc myslí, že papírování každý rok přibývá. S výsledky průzkumu a konkrétními případy „nesmyslné administrativy“ se lékaři chtějí obrátit na ministra zdravotnictví.

„Stát a pojišťovny se naučily dělat z doktorů úředníky, to je třeba změnit. České zdravotnictví se potýká s personální krizí, a přesto si dopřává drahého luxusu tím, že plýtvá časem vysoce kvalifikovaných odborníků na činnost, kterou má vykonávat administrativní síla. Zejména to platí u praktických lékařů.

Stát se musí rozhodnout, zda z nich chce mít efektivně fungující lékaře zajišťující primární péči nebo posudkáře, kterým kvůli papírování nezbývá dostatek času na pacienty,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) MUDr. Petr Šonka. „Papírování zabere praktikům minimálně dvě hodiny denně. Mezi největší žrouty času patří třeba posudková činnost pro Českou správu sociálního zabezpečení. Nejnesmyslnější je poté například vypisování takzvaného lístku na peníze, který má ubezpečit Českou správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatele, že pracovní neschopnost, která byla zahájena a nebyla ukončena, skutečně trvá. Dříve se vystavoval na konci každého měsíce, dnes kdykoli, když si o něj pacient požádá,“ dodává Šonka.

Mnohé úkony, které praktičtí lékaři musejí vykonávat, často pramení ze zastaralých zákonů. Některá administrativa je pak podle předsedy Společnosti všeobecného lékařství (SVL) doc. MUDr. Svatopluka Býmy, CSc., úplně zbytečná. „Jako praktici musíme například stále ještě potvrzovat, zda je student způsobilý nastoupit na vysokou školu. S tím, že by někdo na univerzitě studovat nemohl, jsem se přitom po dobu své praxe ještě nesetkal,“ doplňuje praktický lékař a místopředseda SVL MUDr. Otto Herber. „Vyzvali jsme praktické lékaře, aby nám posílali své poznatky o problémech s administrativou. Výsledky chceme poté předložit ministrovi zdravotnictví,“ doplňuje Býma.

Praktici se obávají, že bude administrativy přibývat i nadále, a čas vyměřený na léčbu pacientů se tak na úkor papírování ještě více zkrátí. „Lékaři, které jsme oslovili prostřednictvím dotazníku, odpověděli, že jim administrativa zabírá až 50 % procent času. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný,“ vysvětluje Býma.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie by zasáhla tři miliony Čechů, půl milionu onemocní během 10 dní,…

25.02.2020 22:03 Aktualizováno Pokud by Česko zasáhla virová pandemie, onemocnět by na ni mohlo více než tři miliony Čechů.…

Česko se chystá na koronavirus. Má plány na uzavření měst a vesnic

25.02.2020 22:01 Aktualizováno Pravděpodobnost výskytu koronaviru v Česku se posledních dnech zvýšila. Na České televizi to uvedl…

Hygienici na jihu Čech preventivně umístili do karantény kvůli koronaviru…

25.02.2020 19:21 Aktualizováno Jihočeští hygienici nařídili za tento měsíc preventivní domácí karanténu pro dvě desítky lidí,…

Koronavirus v ČR zatím není. Je ale blízko. Sejde se Bezpečnostní rada…

25.02.2020 18:28 Česká letiště dnes přijala další opatření kvůli šíření nového koronaviru, poslední vývoj kolem něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama