Případů žloutenky ubývá, náklady na léčbu ale rostou

Případů žloutenky ubylo za pět let o 15 procent. Náklady naopak rostou, protože přibývá chronicky nemocných, zejména se žloutenkou typu C, u nichž se používají drahé léky. Informoval o tom dnes Svaz zdravotních pojišťoven v tiskové zprávě. Nemocných hepatitidou C, která se přenáší krví, je asi 50.000, lékaři ji nově odhalí asi u 1000 lidí ročně.

Přidejte svůj názor

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

"Za posledních pět let ubylo případů žloutenky o zhruba 15 procent. Za stejné období ale vystřelily celkové náklady na léčbu násobně ze zhruba 150 milionů v roce 2014 na 1,2 miliardy v loňském roce," uvedl prezident svazu pojišťoven Ladislav Friedrich.

Akutních pacientů se žloutenkou A, jejíž nákaza se šíří špinavýma rukama, kontaminovanou vodou nebo potravinami, ubylo podle něj o dvě třetiny. U typu B, která se šíří tělními tekutinami, ubylo pacientů asi o deset procent. Chronických pacientů s typem B či C ale neubývá. "Vlivem zavedení nových léků mohou být třeba u typu C náklady na jednoho pacienta okolo 100.000 korun ročně," dodal Friedrich.

Podle jím citované studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je v běžné populaci nemocí zasaženo 0,3 procenta lidí, mezi injekčními uživateli drog 35 procent a mezi dlouhodobými uživateli drog i více než 60 procent. Snižovat výskyt nemoci se daří díky programům bezplatné výměny injekčních stříkaček, kterému se věnují neziskové organizace. Ministerstva zdravotnictví a sociální péče jim na ně pro letošní rok ale snížila dotace o 25 a 30 procent, což může péči omezit.

Odborníci upozorňují, že žloutenku typu C, která se může rozvinout až v cirhózu jater, nelze spojovat jen s drogově závislými. Tisíce lidí se mohly nakazit při operaci nebo porodu do roku 1992, kdy se krevní transfuze ještě na tento virus netestovaly. Zatímco u narkomanů je při nakažení z injekční jehly pravděpodobnost rozvinutí chronické hepatitidy C asi 50 procent, u transfuze do roku 1992 je až osmdesátiprocentní, protože jde o velkou dávku krve.

Chronickou žloutenku C má v Česku asi 50.000 lidí, ročně se odhalí asi 1000 nových. Často ale o nemoci nevědí, protože příznaky nejsou výrazné, může to být nechutenství nebo únava. Cirhóza jater se rozvine asi u 20 až 30 procent nemocných.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotní sestra musí sloužit 13 nočních. Na co si stěžuje, pustili se do…

19.07.2019 14:48 Aktualizováno Je všeobecně známo, že realita českých nemocnic je taková, že sestry a lékaři v nich tráví celé dny…

Virus HIV útočí. V Česku je 3500 pozitivních, lékaři nabádají k bezpečnému…

18.07.2019 17:09 Aktualizováno V České republice se za posledních deset let ztrojnásobil počet HIV pozitivních. V roce 2008 jich…

V Česku chybí stovky léků. Nezajímáme výrobce, tvrdí experti

18.07.2019 14:52 V Česku chybí asi zhruba 100 léků, z toho zhruba polovina nemá na českém trhu náhradu. Špatná…

Desítky let práce a utracené miliardy dolarů. Jak probíhá vývoj nového…

18.07.2019 14:15 Vývoj průměrného léku stojí šest miliard dolarů a trvá patnáct let. Poté se testuje na zvířatech i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama