55 tisíc lidí odříznuto od nemocnice? Ve Šluknovském výběžku hrozí pohroma

Ústecký kraj má nadále zájem poskytnout pomoc při zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku, nechce ale převzít Lužickou nemocnici se starými dluhy. Pokud pojišťovny přistoupí na nové smlouvy, převzal by kraj péči do několika týdnů, řekl dnes novinářům vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Petr Severa.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Zdravotnictví
doporučujeme

Lužické nemocnici v Rumburku hrozí kvůli zadluženosti insolvence. Krajská zdravotní (KZ), která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, čeká nyní na výsledky auditu nemocnice. Budou známy 20. července. V dalších dnech bude společnost jednat s ministerstvem zdravotnictví. Nemocnice v Rumburku poskytuje péči pro 55.000 lidí. Do nejbližší nemocnice v Děčíně či České Lípě to mají obyvatelé Rumburka a okolí kolem 40 kilometrů.

"Pakliže by KZ převzala pouze zaměstnance, pakliže by město pronajalo nezbytnou část nemocnice a pokud pojišťovny přistoupí na nové smlouvy, jsem schopni v řádu týdnů zahájit provoz nového zdravotnického zařízení se stávajícím personálem a v současných budovách," uvedl Severa.

Nabídka pojišťoven předložená po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na konci června podle Severy obsahovala i závazek převzetí dluhů. "Jak jsou vysoké, to ukáže audit, celkově to může být 80 až 100 milionů korun," uvedl Severa.

Rumburské zastupitelstvo v úterý odmítlo uhradit ztrátu nemocnice za loňský rok ve výši 52 milionů korun. Dnes odpoledne se proto schází představenstvo nemocnice, které rozhodne o dalším postupu.

Krajská záchranná služba je podle ředitele Ilji Deyla připravena krátkodobě pomoci, pokud bude nemocnice uzavřena. "Na takové mimořádné situace jsme zvyklí, umíme přesunout posádky, ale je to dočasná záležitost maximálně na týden," uvedl Deyl. Pokud by se nemocnice uzavřela trvale, musela by záchranka přijmout další lidi, kteří nyní na trhu práce chybí.

Průměrný čas výjezdu posádek ve Šluknovském výběžku je nyní podle Deyla 70 minut, pokud bude chybět lůžkové zařízení v Rumburku, prodlouží se čas nejméně dvakrát. Posádka zdravotnických záchranářů pro výběžek je ve Velkém Šenově, Rumburku a České Kamenici.

Krajská zdravotní nyní obnovila jednání s Varnsdorfem, kde je rekonstruovaný objekt s lůžky následné péče. "Je tam celé jedno patro volné, které bychom mohli využít," uvedl náměstek pro řízení zdravotní péče KZ Aleš Chodacki. Otevření oddělení ve Varnsdorfu by však nebylo možné v nejbližší době. S péčí o pacienty už nyní pomáhá děčínská nemocnice, která patří pod KZ.

Pokud bude vyhlášena na nemocnici insolvence, je kraj podle Severy připraven jednat s insolvenčním správcem. Největším věřitelem nemocnice jsou zdravotní pojišťovny.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, kterou Češi podceňují? Připraví vás o zrak i končetiny

09.11.2019 22:08 Aktualizováno Zdravý životní styl není většině Čechů vlastní. Stačí se podívat na samotného prezidenta Zemana. Ve…

Lékaři povedli v Brně unikátní zákrok. Operovali rtem

08.11.2019 12:00 Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu…

Stop monopolizaci dodávek léčiv! U Jílkové se strhla mela kvůli…

08.11.2019 11:35 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala nedostupnost léků a doplatky na ně.…

Stát za poslední roky výrazně ušetřil. Mohou za to moderní léky

07.11.2019 17:43 Moderní léčiva na devět nemocí za sedm let ušetřila podle studie zadané Asociací inovativního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama