V Česku chybí stovky léků. Nezajímáme výrobce, tvrdí experti

V Česku chybí asi zhruba 100 léků, z toho zhruba polovina nemá na českém trhu náhradu. Špatná situace s léky je též v dalších částech Evropy. Poláci kvůli tomu jezdí i do Česka.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V současnosti dle analýzy České lékarnické komory (ČLnK) chybí více než stovka léků. Dle prezidenta ČLnK Lubomíra Chudoby většinu výpadků léků řeší lékárníci prostřednictvím generické substance. „Velký problém ale nastává u těch léčivých přípravků, které nejsou nahraditelné," cituje jej server TN.cz.

Mezi chybějícími léky není např. Dithiaden proti alergii, lék Ercefuryl na úsporný průjem, sprej pro astmatiky Alvesco, přípravek na hojení ran Iruxol, lék na krevní tlak Accupro či metformin v retardovanych formách, lék na cukrovku.

Dlouhodobě chybějící léky komplikují léčbu pacientů. „Pokud se lék skutečně nedá nahradit, tak se musí pacientova léčebná terapie měnit, ačkoliv ta stávající je účinná a je pro daného člověka nejvhodnější,“ vysvětlil deníku Blesk Aleš Krebs, viceprezident ČLnK. Dle něj jsou někteří pacienti už zvyklí na svoje léky a psychicky těžce snášejí jejich změnu.

Podle lékárnické komory je jedním z ústředních důvodů za výpadkem léků skutečnost, že výrobci je nestíhají dodávat. To je dáno tím, že se jedná o minimum firem, z nichž některé léčiva nevyrábí ani v Evropě. „Stačí výpadek jedné z nich a velmi významně to postihne dodávky do mnoha zemí," poukazuje Krebs. Navíc Česko pro tyto výrobce není příliš atraktivní zemí, protože léky jsou zde poměrně levné.

Dlouhodobým problémem je pak vývoz léčiv, určených pro Česko, do jiných zemí. České léky vykupují další země, které se potýkají s nedostatkem léčiv, např. Poláci, kteří shání léky používané pro léčbu cukrovky či epilepsie.

Polsko patří přitom tzv. velkou evropskou pětku – tedy mezi země, kam farmaceutické firmy rády dodávají léky, podotýká server Info.cz. Do této pětky patří ještě Francie, Německo, Maďarsko či Itálie, kde se onkologicky nemocní pacienti nedostávají ke svým lékům na rakovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama