V Česku chybí stovky léků. Nezajímáme výrobce, tvrdí experti

V Česku chybí asi zhruba 100 léků, z toho zhruba polovina nemá na českém trhu náhradu. Špatná situace s léky je též v dalších částech Evropy. Poláci kvůli tomu jezdí i do Česka.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V současnosti dle analýzy České lékarnické komory (ČLnK) chybí více než stovka léků. Dle prezidenta ČLnK Lubomíra Chudoby většinu výpadků léků řeší lékárníci prostřednictvím generické substance. „Velký problém ale nastává u těch léčivých přípravků, které nejsou nahraditelné," cituje jej server TN.cz.

Mezi chybějícími léky není např. Dithiaden proti alergii, lék Ercefuryl na úsporný průjem, sprej pro astmatiky Alvesco, přípravek na hojení ran Iruxol, lék na krevní tlak Accupro či metformin v retardovanych formách, lék na cukrovku.

Dlouhodobě chybějící léky komplikují léčbu pacientů. „Pokud se lék skutečně nedá nahradit, tak se musí pacientova léčebná terapie měnit, ačkoliv ta stávající je účinná a je pro daného člověka nejvhodnější,“ vysvětlil deníku Blesk Aleš Krebs, viceprezident ČLnK. Dle něj jsou někteří pacienti už zvyklí na svoje léky a psychicky těžce snášejí jejich změnu.

Podle lékárnické komory je jedním z ústředních důvodů za výpadkem léků skutečnost, že výrobci je nestíhají dodávat. To je dáno tím, že se jedná o minimum firem, z nichž některé léčiva nevyrábí ani v Evropě. „Stačí výpadek jedné z nich a velmi významně to postihne dodávky do mnoha zemí," poukazuje Krebs. Navíc Česko pro tyto výrobce není příliš atraktivní zemí, protože léky jsou zde poměrně levné.

Dlouhodobým problémem je pak vývoz léčiv, určených pro Česko, do jiných zemí. České léky vykupují další země, které se potýkají s nedostatkem léčiv, např. Poláci, kteří shání léky používané pro léčbu cukrovky či epilepsie.

Polsko patří přitom tzv. velkou evropskou pětku – tedy mezi země, kam farmaceutické firmy rády dodávají léky, podotýká server Info.cz. Do této pětky patří ještě Francie, Německo, Maďarsko či Itálie, kde se onkologicky nemocní pacienti nedostávají ke svým lékům na rakovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi na prášcích. Lékaři loni předepsali antidepresiva pro 600 tisíc lidí

18.02.2020 13:01 Lékaři loni podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR předepsali v ČR třikrát více antidepresiv než…

Češi, kteří se vrátili z Činy, jsou zdraví. Koronavirus nemají

16.02.2020 08:58 Pětice Čechů, kteří jsou po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě na pražské Bulovce, je zdravá.…

Lékárníci upozorňují Čechy: na co myslet před cestou na dovolenou

15.02.2020 12:23 Před dovolenou je podle České lékárnické komory (ČLnK) třeba myslet na zásoby pravidelně užívaných…

Psychiatrické nemocnice loni opustilo 1663 pacientů

14.02.2020 17:50 Psychiatrické nemocnice loni podle ministerstva zdravotnictví opustilo 1663 dlouhodobě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama