Čeští teenageři mají smůlu? Vakcíny proti rakovině došly, budou až příští rok

Od tohoto čtvrtka dojde k výpadku vakcíny Gardasil 9. Ta je používána jako prevence proti HPV virům způsobujícím rakovinu děložního čípku. Obnovení se plánuje až na leden 2020, uvádí server Blesk.cz.

Přidejte svůj názor

zdraví
doporučujeme

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou zásoby v Česku ještě na dva a půl měsíce. „K 19. 7. bylo v distribuci ještě 6 795 kusů, což je zásoba cca na 2,5 měsíce. Důvodem přerušení je nebývalý nárůst celosvětové poptávky po vakcínách Gardasil a Gardasil 9. Držitel rozhodnutí o registraci – společnost MSD Vaccins – dle svého vyjádření navyšuje investice do výroby a vytváří další kapacity pro výrobu vakcín,“ uvedla mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Vakcína je určena pro děti od devíti let. Podává se ve třech dávkách. Pro zočkované pacienty je nenahraditelná. U neočkovaných dětí ji lze nahradit léky Cervarix a Gardasil.

Česká vakcinologická společnost uvedla, že u rozočkovaných dětí při výpadku vakcíny lze plně využívat interval mezi dávkami 5–13 měsíců, který platí pro děti od devíti do 14 let. Podle Peterové dosavadní zásoby budou využity výhradně pro přeočkování rozočkovaných pacientů.

Rakovina děložního čípku je přenášena virem HPV. Jedná se o běžný, sexuálně přenosný virus. Nejčastěji se vyskytuje u mladých, sexuálně aktivních lidí ve věku 16-25 let. S virem se jednou za život dle odborníků setkalo alespoň 80% populace.

Ačkoliv riziko viru HPV roste s počtem sexuálních partnerů, může se objevit i u osob sexuálně střídmých, kteří žijí dlouhodobě s jedním partnerem. Pokud ten však měl více sexuálních partnerek v minulosti, hrozí, že se vyskytne vir HPV a následně i rakovina.

Vir HPV může být taktéž dlouhou dobu neaktivní, aby následně zákeřně udeřil. Odborníci varují, že rakovina děložního čípku zvláště ohrožuje starší ženy. Průměrný věk ženy s rozvinutou rakovinou děložního čípku je 53 let.

Starší ženy přitom méně navštěvují gynekologa, který by dokázal prostřednictvím pravidelných vyšetření zjistit, zda rakovina žena netrpí virem HPV a zda jí tedy nehrozí rakovina děložního čípku. Šéf onkogynekologické sekce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP David Cibula varuje před tím, aby si myslely, že se jich už nebezpečí nemoci netýká kvůli tomu, že porodily nebo protože nestřídají sexuální partnery.

Ročně v Česku rakovinou děložního čípku onemocní téměř 8 000 žen. 40 procent z nich nemoci podlehne. Dle posledních národních dat z roku 2015 na nemoc zemřelo 400 žen.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD zdevastovala zdravotnictví? Babiš opět odbyl Hamáčka, jednání nebude

19.09.2019 16:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v…

Radikální změny ve zdravotnictví: Urgentní příjem a pohotovost mají být v…

19.09.2019 15:54 Urgentní příjem pro vážně zraněné pacienty a lékařská pohotovost by měly být v každém okrese, v…

Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a…

19.09.2019 14:12 Aktualizováno České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského…

České zdravotnictví před kolapsem? Hamáček jednal s krizovým štábem

19.09.2019 13:31 Předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další koaliční jednání s hnutím ANO o penězích ve zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama