Záchrana rumburské nemocnice? Stále není nic jisté, Krajská zdravotní se hádá s ministrem

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se dnes shodla se zástupci Krajské zdravotní na způsobu zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku. S podrobnostmi dohody seznámí VZP ministra zdravotnictví ve středu, informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví
doporučujeme

"Jsme připraveni dál zajistit péči," řekl po jednání České televizi předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Podrobnosti dosažené dohody ale neupřesnil. Zástupci VZP a Krajské zdravotní se k jednání sešli v souvislosti se situací zadlužené městské nemocnice a polikliniky v Rumburku. Lužická nemocnice je v insolvenčním řízení.

Krajská zdravotní chce podle Nováka nejdřív o výsledcích schůzky informovat krajskou radu. Novák také připomněl, že ve středu se v Praze uskuteční další jednání za účasti ministra Adama Vojtěcha (za ANO).

O tom, že by největší pojišťovna měla navýšit Lužické nemocnici v Rumburku úhrady, politici informovali už po prvním jednání v Praze na konci června. Ministr Vojtěch očekává, že KZ městskou nemocnici převezme. KZ, kterou zřizuje Ústecký kraj, ale nemocnici odmítá kvůli dluhům.

"Prioritou je vyrovnávání regionálních rozdílů v dostupnosti péče tak, aby klienti VZP i v těchto oblastech měli stejně dostupnou a kvalitní péči jako například klienti žijící ve velkých městech," uvedl náměstek ředitele VZP David Šmehlík. Pro hůře dostupné oblasti podle něj vytvořila VZP například speciální úhradový mechanismus, který má zvýšit jejich atraktivitu pro poskytovatele zdravotních služeb.

Ministr dříve uvedl, že nemocnice v Rumburku má obtížnou situaci kvůli své poloze blízko německých hranic. Už v minulosti obtížně získávala zdravotnický personál, místní raději dojížděli za vyšší odměnou do blízkého zahraničí. Nemohla sehnat ani primáře pro některá oddělení, přestože jim nabízela nadstandardní odměnu. České televizi dnes Vojtěch řekl, že dluhy nemocnice by mělo převzít město coby vlastník.

Rumburk dal na provoz a investice nemocnice za 15 let asi 200 milionů korun. Od loňského roku má nemocnice ztrátu asi 70 milionů korun. Město jako její zřizovatel odmítlo dluhy dál hradit a zařízení poslalo do insolvence. Právě dluhy jsou podle KZ největší problém pro případné převzetí nemocnice.

"Výsledek hloubkové prověrky je záporný. V úvahu přichází varianta převodu části aktiv a části smluv. Krajská zdravotní teď nemůže nic konat, čekáme, jak dopadne insolvenční řízení," řekl ČTK v pondělí mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Místopředseda představenstva KZ Radek Scherfer (ČSSD) v pondělí ministra obvinil, že společnost do převzetí nemocnice 'nutí'. Podle něj by ji měl převzít stát.

O dalším osudu nemocnice se bude ve středu jednat na ministerstvu zdravotnictví. Sejdou se tam zástupci KZ, zdravotních pojišťoven. Ve stejný den KZ představí dohodu s VZP také radě Ústeckého kraje. V pondělí 5. srpna se kvůli nemocnici sejde mimořádné zastupitelstvo kraje. Situací se zabývá i policie, na jednání kraje, VZP a KZ bylo podáno trestní oznámení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exotická klíšťata přenášejí nebezpečnou nemoc. Problémy hrozí na desítkách…

16.09.2019 11:36 Před rokem o existenci pijáka lužního věděli jen odborníci. Tento vzácný druh klíštěte může být pro…

Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o…

15.09.2019 16:10 Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto…

Krize zažehnána? Do zdravotnictví půjde dalších šest miliard nad rámec…

13.09.2019 17:07 Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotní péče dalších šest miliard nad…

Stát chce nahnat lidi k lékařům. Nepůjdete? Připlatíte si

13.09.2019 09:35 Jen čtvrtina Čechů chodí na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři. Stát chce proto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama