Vláda hasí lékovou krizi v Česku, novela zavede emergentní systém

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předloží na konci srpna podle premiéra Andreje Babiše (ANO) novelu zákona o léčivech, která má omezit možnost jejich vývozu, a zajistit tak jejich stálou dostupnost. Stát tak reaguje na problémy s výpadky v distribuci léků. Výrobci dostanou v případě nutnosti povinnost dodat chybějící lék do dvou dnů do kterékoli lékárny v Česku, uvedl Vojtěch po návštěvě Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), na které doprovodil premiéra.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

"Jsem velmi ráda, že brzy přibude novela, která popisuje emergentní systém. Pacienti budou mít jistotu, že léky i v té nejmenší lékárně dostanou," uvedla ředitelka ústavu Irena Storová. Vojtěch se novelou inspiroval na Slovensku, původně ji plánoval předložit v září, kvůli žádosti premiéra ji vláda posoudí na prvním zasedání po vládní dovolené 26. srpna.

Babiš i Vojtěch zmínili, že neexistuje nástroj, který by omezil přeprodávání léků distributory. Podle ministra tak lehce získají ročně tři až pět miliard korun.

Premiér se při návštěvě pozastavil také nad tím, že zatím neexistuje souhrnný přehled o stavu zásob léků v lékárnách, podle kterého by stát mohl problémy s dostupností léčiv předvídat.

Počátkem roku nebyl v Česku kvůli výpadku výroby dostupný digoxin, který pacienti užívají kvůli poruchám srdečního rytmu. Lék nebyl dostupný od 10. prosince, výrobce pak dovezl mimořádně 16.200 balení ze Slovenska. Výroba přerušená kvůli chybějící účinné látce byla obnovena v polovině ledna.

S vedením SÚKL jednal Babiš i o registracích nových léků, které se provádají, než mohou nový lék lékaři v Česku předepsat. Registrace nyní trvají zhruba půl roku, v uplynulém roce přitom musely být kvůli plánovanému odchodu Británie z EU zaregistrovány nově i léky dovážené z této země.

V Česku se ročně prodají léky za 70 miliard korun, z toho 50 miliard vydají na léky za recept pojišťovny. Podle Babiše se stát musí soustředit na zachování lékáren v malých obcích, Vojtěch v této souvislosti zmínil nový fond vesnických lékáren s 50 miliony korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neoficiální čísla: Kolik v Česku může být skutečně nemocných?

02.04.2020 09:02 Počet lidí nakažených novým koronavirem překročil 3600. Reálné číslo bude ale pravděpodobně vyšší,…

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

01.04.2020 22:39 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Česko má přes 3500 nakažených. Koronavirus si vyžádal už 39 životů

01.04.2020 19:06 V Česku zemřelo s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, celkem 39 lidí, uvedlo…

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady spustila drive-in vyšetřovací stan…

01.04.2020 18:54 Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze zahájila v úterý 31. března provoz drive-in…

Související:

Právě se děje

Další zprávy