Nové léky by měly pomoct pacientům s migrénou, jedná se o úhradě

Pacientům s migrénou mají pomoct nové léky na trhu. Testovaly se v klinických studiích, kterých se účastnila I. neurologická klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Lékařská Fakulta Masarykovy univerzity. Lék stojí měsíčně 14.000 korun a jedná se s pojišťovnami, aby se výrazně snížil doplatek pro pacienty.

Bolest hlavy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Lék nazvaný Aimovig se podle mluvčí nemocnice Petry Veselé podává injekčním roztokem jednou za čtyři týdny a lze ho užívat dlouhodobě. Sloužit má zatím pacientům, kteří mají problémy nejméně čtyřikrát do měsíce a nezabraly jim jiné léky.

"Širšímu uplatnění nových léků zatím brání vysoká cena a nutnost uhradit si předepisovaný lék prakticky v plné výši. Jedná se ale s pojišťovnami. Výsledkem by mělo být zásadní snížení doplatku pro pacienta," uvedl přednosta kliniky Milan Brázdil.

Nyní je k dispozici lék v síle 70 miligramů, následně by měl být k dispozici o síle 140 miligramů. Lék je pro pacienty starší 18 let, není pro děti a mladistvé ani pro těhotné a kojící ženy.

Podle Pavla Řehulky z brněnského centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy jsou bolesti hlavy častou obtíží a potkává se s ní velké množství lidí. "Pokud jsou spojené s nějakou příčinou jako vysoký tlak nebo úraz, jsou označované jako sekundární. Kromě toho ale existuje skupina bolestí označovaná jako primární. Nejčastějším a typickým představitelem je migréna, kterou trpí asi deset procent populace," podotkl Řehulka.

Podle Veselé bývá někdy intenzita bolesti ochromující. "Léčba migrény zahrnuje především léčbu akutního záchvatu, ale pokud nemocný trpí těžkými záchvaty, je vhodné přistoupit k použití léků zvaných profylaktické. Mohou vést ke snížení frekvence a tíže bolesti a ke snížení spotřeby akutní medikace," uvedla Veselá.

Podle ní vznikly už před 25 lety léky určené k léčbě záchvatů migrény, ale stále zůstává určitá skupiny lidí, u nichž přetrvávají záchvaty s řadou doprovodných příznaků jako například zvracení. "Může nastat to, že původní léky ztratí efekt nebo nebudou dostatečné," dodala Veselá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze přibylo za 24 hodin 76 případů nákazy koronavirem

13.08.2020 19:16 V Praze přibylo od středečního podvečera 76 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 12…

Kvůli covidu-19 klesly příjmy specialistů o dvě třetiny, tvrdí sdružení

13.08.2020 17:19 Kvůli epidemii covidu-19 klesly příjmy lékařů v ambulancích podle odhadů až o dvě třetiny, tedy…

Resort zdravotnictví zařadí Španělsko mezi rizikové země. Po návratu bude…

13.08.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví podle informací ČTK zařadí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů mezi…

Ve středu přibylo téměř 300 nově nakažených koronavirem

13.08.2020 12:49 Aktualizováno Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku od začátku epidemie přesáhl 19.000. Ve středu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama