Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil do další fáze - kauzu v říjnu začne projednávat soud. Vyplývá to z justiční databáze.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Policie v případu obvinila čtyři lidi, a to ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jeden člověk je stíhaný také za přijímání úplatků a zbývající tři z podplácení.

Obvodní soud pro Prahu 9 obdržel obžalobu od státních zástupců počátkem letošního května. Poté se obrátil na vrchní soud, protože se domníval, že věcí by se měl zabývat soud vyššího stupně. Z justiční databáze však vyplývá, že kauza nakonec zůstala obvodnímu soudu. Její veřejné projednání má začít 8. října, hlavní líčení je prozatím naplánováno na dva týdny.

Na obvinění tehdejšího generálního ředitele pojišťovny Šteina a tří lidí ze soukromé sféry upozornily koncem roku 2015 Lidové noviny. Napsaly tehdy, že protikorupční policie Šteina stíhá kvůli nehospodárnému nakládání s penězi a že se obvinění týká více než 20 podezřelých zakázek.

Podle policie pojišťovna vypisovala jako tendry malého rozsahu marketingové zakázky na propagaci svého dobrého jména při sportovních přenosech či na koncertech českých umělců a uzavírala k tomu nevýhodné, finančně nadhodnocené smlouvy. Čtveřice obviněných údajně takto pojišťovnu připravila o 12,5 milionu korun.

Za braní úplatků hrozí obviněnému tři až deset let vězení nebo propadnutí majetku. Ostatním stíhaným může soud v případě prokázání viny uložit dva až osm let odnětí svobody.

VoZP se k trestnímu řízení připojila jako poškozená. "Počkáme na pravomocný rozsudek, od kterého mimo jiné očekáváme vyčíslení škody, jež pojišťovně vznikla, abychom ji mohli ihned poté začít důsledně vymáhat na odpovědné osobě nebo osobách," sdělil ČTK vedoucí oddělení marketingu pojišťovny Jan Mates. Více se instituce nechce k věci vyjadřovat.

Štein, který vedl pojišťovnu od roku 2009, vinu popřel a obvinění označil za absurdní. Správní rada pojišťovny ho na podzim 2016 nadvakrát odvolala. Pražský městský soud ovšem před měsícem nepravomocně rozhodl o tom, že rozhodnutí o prvním odvolání je neplatné.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD zdevastovala zdravotnictví? Babiš opět odbyl Hamáčka, jednání nebude

19.09.2019 16:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v…

Radikální změny ve zdravotnictví: Urgentní příjem a pohotovost mají být v…

19.09.2019 15:54 Urgentní příjem pro vážně zraněné pacienty a lékařská pohotovost by měly být v každém okrese, v…

Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a…

19.09.2019 14:12 Aktualizováno České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského…

České zdravotnictví před kolapsem? Hamáček jednal s krizovým štábem

19.09.2019 13:31 Předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další koaliční jednání s hnutím ANO o penězích ve zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama