Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo o 11 procent. V prvním měsíci po zrušení karenční doby úřady evidovaly přes 68.900 nových případů pracovní neschopnosti. Před rokem, kdy se náhrady mzdy v prvních třech dnech stonání nevyplácely, jich bylo zhruba 62.000. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo práce.

Kýchání
doporučujeme

Třídenní karenční doba se zavedla od roku 2008. Ústavní soud ji ale po půl roce zrušil. S upravenými pravidly, kdy zaměstnanci přestali nemocenské odvody platit a zaměstnavatelům se snížily, se obnovila od roku 2009. Po zrušení volaly odbory, firmy byly proti. Obávaly se zvýšení nemocnosti a zneužívání. Opětovné proplácení náhrad i v prvních třech dnech nemoci od července prosadila Babišova vláda.

Ministerstvo uvedlo, že po zavedení karence ubylo nově hlášených pacientů o čtvrtinu. "Nárůst nemocnosti je tak ani ne poloviční proti poklesu," uvedl resort. Dodal, že nemocnost se zvedá od roku 2014.

Počet případů může být ovlivněný tím, že se karenční doba zrušila o prázdninách, kdy lidé mívají dovolenou. Roli hraje i počasí s častým střídáním teplot či používáním klimatizací. Lékaři uvádějí, že v letních měsících přichází lidé s nachlazením či nastydlými klouby. Ministerstvo očekává, že vypovídající data bude mít ke konci letošního roku. Výsledky podle něj ale nyní naznačují, že se obnovení proplácení náhrad nezneužívá.

V prvních dvou týdnech nemoci vyplácejí nemocným pracovníkům náhrady zaměstnavatelé. Dávky ze systému nemocenské lidé dostávají až od patnáctého dne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Nesmysl. Žádný formulář v hospodách nebude

01.10.2020 22:02 Aktualizováno Registrace lidí v hospodách kvůli snazšímu odhalovaní výskytu nemoci covid-19 je podle premiéra…

Nárůst počtu nakažených v Praze je nadále vysoký

01.10.2020 20:10 Nárůst počtu nakažených koronavirem v Praze dnes oproti středě zpomalil, přesto byl ale třetí…

Češi se budou při návštěvě restaurace registrovat, plánuje Prymula

01.10.2020 20:02 Aktualizováno Češi se budou muset kvůli snazšímu odhalovaní výskytu a šíření koronaviru registrovat při návštěvě…

S covidem je v nemocnici přes tisíc lidí. 40 procent nemá příznaky

01.10.2020 18:04 Zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama