VZP přispěje na očkování proti rakovině děložního čípku

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spouští také letos pro ženy projekt Očkování proti rakovině děložního čípku – Třetí dávka zdarma. Agenturu Mediafax o tom za výrobce vakcíny ve čtvrtek informovala Michaela Vinterová.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ženy ve věku 10 až 25 let si mohou v pobočkách pojišťovny vyzvednout certifikát, který jim umožní za očkování zaplatit jen 5400 korun. Akce potrvá až do 31. prosince letošního roku.

"Certifikát má dvě části, první zanechají klientky při nákupu vakcíny u svého pediatra či gynekologa, druhou po absolvování celého očkovacího schématu donesou vyplněnou od svého lékaře zpět na pobočku VZP spolu s dokladem o zaplacení všech dávek," popsala Vinterová.

Dodala, že za první dvě očkovací dávky zaplatí žena maximálně 5400 korun (2 700 korun za jednu), za třetí dávku tisícovku. Tuto poslední částku jim však pojišťovna proplatí zpět.

VZP ani letos nebude jedinou pojišťovnou zapojenou do projektu, podle výrobce vakcíny se chystají zapojit i další. Loni vakcínu proplácela kromě VZP také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Očkování je v kombinaci s preventivními gynekologickými prohlídkami vhodnou formou prevence rakoviny děložního čípku. Očkování dosahuje nejvyšší účinnosti před zahájením sexuálního života. Vakcíny mohou využít i sexuálně aktivní ženy. Přínos očkování by ovšem měly konzultovat v rámci preventivních prohlídek se svým gynekologem.

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu zhruba 1000 žen a více než 400 pacientek na toto onemocnění umírá.

Témata: VZP
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku…

16.01.2021 21:26 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

K očkování je zaregistrováno už 137 275 seniorů

16.01.2021 20:09 Na očkování proti covidu-19 se zatím k dnešním 18:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému…

V Motole je na víkend k očkování objednáno 450 seniorů

16.01.2021 18:41 Fakultní nemocnice Motol by dnes měla naočkovat 250 seniorů, kteří si svůj termín rezervovali…

Rezervace podle Babiše fungují. Chce vyznamenání pro Dzurillu a nouzový…

16.01.2021 16:32 Aktualizováno V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105.167 lidí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama