VZP přispěje na očkování proti rakovině děložního čípku

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spouští také letos pro ženy projekt Očkování proti rakovině děložního čípku – Třetí dávka zdarma. Agenturu Mediafax o tom za výrobce vakcíny ve čtvrtek informovala Michaela Vinterová.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ženy ve věku 10 až 25 let si mohou v pobočkách pojišťovny vyzvednout certifikát, který jim umožní za očkování zaplatit jen 5400 korun. Akce potrvá až do 31. prosince letošního roku.

"Certifikát má dvě části, první zanechají klientky při nákupu vakcíny u svého pediatra či gynekologa, druhou po absolvování celého očkovacího schématu donesou vyplněnou od svého lékaře zpět na pobočku VZP spolu s dokladem o zaplacení všech dávek," popsala Vinterová.

Dodala, že za první dvě očkovací dávky zaplatí žena maximálně 5400 korun (2 700 korun za jednu), za třetí dávku tisícovku. Tuto poslední částku jim však pojišťovna proplatí zpět.

VZP ani letos nebude jedinou pojišťovnou zapojenou do projektu, podle výrobce vakcíny se chystají zapojit i další. Loni vakcínu proplácela kromě VZP také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Očkování je v kombinaci s preventivními gynekologickými prohlídkami vhodnou formou prevence rakoviny děložního čípku. Očkování dosahuje nejvyšší účinnosti před zahájením sexuálního života. Vakcíny mohou využít i sexuálně aktivní ženy. Přínos očkování by ovšem měly konzultovat v rámci preventivních prohlídek se svým gynekologem.

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu zhruba 1000 žen a více než 400 pacientek na toto onemocnění umírá.

Témata: VZP
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

02.12.2020 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Do středečního večera přibylo 2404 případů covid-19, opět méně než před…

02.12.2020 19:07 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2404 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 320 nakažených…

Testy na covid-19 pro samoplátce zlevní od nového roku o 200 korun

02.12.2020 17:33 Cena testů na covid-19 pro samoplátce klesne od ledna příštího roku zhruba o 200 korun, uvedl dnes…

Blatný hájí novelu zákona: Navrhované pravomoci už hygiena má, jen nejsou…

02.12.2020 17:17 Pravomoci, které má v připravované novele zákona získat hlavní hygienik řídící novou Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama