Nadstandard podle lékařů: Operace o víkendu... a co ještě?

Praha - Lékaři prozradili některé ze svých návrhů na péči, která by měla být zahrnuta do nadstandardů. Pacienti by si podle nich měli platit například lepší kloub, oční čočky nebo i operaci o víkendu. Informuje o tom iDNES.cz.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pacient by si podle nich měl platit umělý kloub, pokud by byl dražší než 50 tisíc korun. Ale přednosta Motola a ortoped Tomáš Trč si myslí, že díky zpoplatnění vzroste konkurence a tím pádem klesnou ceny náhrad.

"Myslím, že by se nejvyšší doplatky vešly do deseti tisíc korun," cituje Trče iDNES.cz.

Kromě kloubu by rád zpoplatnil i operaci o víkendu nebo zákrok provedený na přání pacienta primářem nebo jiným vyžádaným odborníkem. Platit by se podle něho mělo také zjišťování krevní skupiny, protože to lidé chtějí často vědět jen ze zvědavosti. Naopak ale odmítá placení u dětí.

Položky do nadstandardu vytvářejí i další lékaři. Mají čas do poloviny září, ale někteří s tím stále nejsou hotovi. "Máme vše stále ve stadiu rozpracování," cituje server předsedkyni České oftalmologické společnosti Šárku Pitrovou. A stejně jsou na tom i chirurgové.

Gynekologové a porodníci navrhují, aby byl zpoplatněn třetí i každý další ultrazvuk v době těhotenství. Při očkování byste zase měli platit za zjištění protilátek, pokud zapomenete přijít na druhou várku očkování. A v očkovacích centrech byste platili i za objednání mimo ordinační hodiny.

Jakmile budou mít lékaři seznamy dodělané, předají je Ministerstvu zdravotnictví. "Následně návrhy ještě posoudí široké kolegium lidí z ministerstva, pacientských organizací a z pojišťoven," vysvětlil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibyl za včerejšek rekordní počet nově nakažených

28.10.2020 09:47 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15.000. V úterý potvrzených…

Covid v Česku láme další rekordy. Počet nakažených za dnešní den je enormní

27.10.2020 22:01 Aktualizováno V pondělí v Česku zemřelo 136 lidí s nemocí covid-19, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes…

Počet mrtvých s covidem v Česku překonal 2500

27.10.2020 20:37 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, poslední dny už…

Kontrola covidové jednotky mě nyní zaráží, říká pro EZ Třešňák. Jde o…

27.10.2020 18:31 Aktualizováno Jsou rozhněvaní. Pirátští poslanci Olga Richterová i Petr Třešňák, kteří jsou členy Výboru pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama