Nadstandard podle lékařů: Operace o víkendu... a co ještě?

Praha - Lékaři prozradili některé ze svých návrhů na péči, která by měla být zahrnuta do nadstandardů. Pacienti by si podle nich měli platit například lepší kloub, oční čočky nebo i operaci o víkendu. Informuje o tom iDNES.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pacient by si podle nich měl platit umělý kloub, pokud by byl dražší než 50 tisíc korun. Ale přednosta Motola a ortoped Tomáš Trč si myslí, že díky zpoplatnění vzroste konkurence a tím pádem klesnou ceny náhrad.

"Myslím, že by se nejvyšší doplatky vešly do deseti tisíc korun," cituje Trče iDNES.cz.

Kromě kloubu by rád zpoplatnil i operaci o víkendu nebo zákrok provedený na přání pacienta primářem nebo jiným vyžádaným odborníkem. Platit by se podle něho mělo také zjišťování krevní skupiny, protože to lidé chtějí často vědět jen ze zvědavosti. Naopak ale odmítá placení u dětí.

Položky do nadstandardu vytvářejí i další lékaři. Mají čas do poloviny září, ale někteří s tím stále nejsou hotovi. "Máme vše stále ve stadiu rozpracování," cituje server předsedkyni České oftalmologické společnosti Šárku Pitrovou. A stejně jsou na tom i chirurgové.

Gynekologové a porodníci navrhují, aby byl zpoplatněn třetí i každý další ultrazvuk v době těhotenství. Při očkování byste zase měli platit za zjištění protilátek, pokud zapomenete přijít na druhou várku očkování. A v očkovacích centrech byste platili i za objednání mimo ordinační hodiny.

Jakmile budou mít lékaři seznamy dodělané, předají je Ministerstvu zdravotnictví. "Následně návrhy ještě posoudí široké kolegium lidí z ministerstva, pacientských organizací a z pojišťoven," vysvětlil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotní sestra musí sloužit 13 nočních. Na co si stěžuje, pustili se do…

19.07.2019 12:00 Je všeobecně známo, že realita českých nemocnic je taková, že sestry a lékaři v nich tráví celé dny…

Virus HIV útočí. V Česku je 3500 pozitivních, lékaři nabádají k bezpečnému…

18.07.2019 17:09 Aktualizováno V České republice se za posledních deset let ztrojnásobil počet HIV pozitivních. V roce 2008 jich…

V Česku chybí stovky léků. Nezajímáme výrobce, tvrdí experti

18.07.2019 14:52 V Česku chybí asi zhruba 100 léků, z toho zhruba polovina nemá na českém trhu náhradu. Špatná…

Desítky let práce a utracené miliardy dolarů. Jak probíhá vývoj nového…

18.07.2019 14:15 Vývoj průměrného léku stojí šest miliard dolarů a trvá patnáct let. Poté se testuje na zvířatech i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama