Heger nechá ženy napospas rakovině!

Praha - Lékaři se ohrazují proti tomu, že na screeningové programy dá ministerstvo zdravotnictví v připravené úhradové vyhlášce pro příští rok ze zdravotního pojištění méně peněz. Hodnota bodu pro zjištění rakoviny prsu klesne o deset procent a rakoviny čípku o tři procenta.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministerstvo tvrdí, že v předchozích letech rychle rostly úhrady radiologii, laboratořím i ambulancím. V roce 2012 proto přidá jen nemocnicím, ostatní se prý dočkají až v roce 2013. 

"Screening šetří životy i peníze, v prvních stadiích je odhaleno 75 procent případů," řekl ČTK zakladatel mamografického screeningu v ČR profesor Jan Daneš. Fungující program ke zjištění rakoviny prsu, ve kterém bylo za devět let provedeno téměř 3,6 milionu vyšetření, chce podle něj ministerstvo zřejmě "zašlápnout".

Centra jsou placena výkonově, mohou si podle ministerstva vydělat, když vyšetří víc žen. Podle profesora to není možné, centra už jedou naplno.

Vyhláška snižuje úhradu na screening rakoviny čípku a výrazně klesá také úhrada ambulantním gynekologům. "Je to pro ně likvidační," řekl ČTK šéf gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Proti nové úhradové vyhlášce Ministerstva zdravotnictví se bouří i ambulantní specialisté. "S vyšší DPH a vyšší inflací se zvýší náklady na provoz zdravotnických zařízení až o desítky tisíc korun ročně," uvedl Zorjan Jojko, předseda rady Sdružení ambulantních specialistů ČR.

Pokud změny v úhradách projdou, dojde podle sdružení k naprosté likvidaci radiologických pracovišť či patologie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama