Heger šetří. Seškrtal tisíc míst pro lékaře

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) seškrtal tisíc míst pro lékaře. Po úsporách v lécích, drahých přístrojích a lůžkách se začíná šetřit také na personálu. Je to kompromis mezi možnostmi medicíny a možnostmi financování zdravotních služeb, stojí v nové personální vyhlášce, kterou mají k dispozici dnešní Hospodářské noviny (HN). Vyhláška ode dneška koluje v připomínkovém řízení a od dubna začne platit.

Přidejte svůj názor

Leoš Heger (TOP 09), ministr zdravotnictví
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v úterý odmítl kritiku České lékařské komory (ČLK), které se nelíbí vyhláška stanovující počet lékařů v jednotlivých zařízeních. Komora je totiž jediná, komu se nová vyhláška nelíbí, řekl Heger v úterním vysílání Rádia Impuls.

Heger tvrdí, že nová vyhláška zajistí pacientům péči lékařů a sester s odpovídající kvalifikací a v dostatečném počtu.
 
"I taková seriozní organizace jako je Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně s tou vyhláškou souhlasila a všechny odborné společnosti za jednotlivé obory k tomu daly souhlas. ČLK se v tomto případě chová jako odborářské hnutí, které si přeje, aby bylo lékařů co nejvíc, aby mělo co nejméně práce," řekl Heger.
 
Dodal, že ministerstvo tady není jenom pro ČLK. "Peníze, které plynou do zdravotnictví, se musí utrácet racionálně," uzavřel Heger.

Nemocnice podle vyhlášky budou moci na každém oddělení s 30 postelemi zrušit půl lékařského místa, dohromady jich tak v Česku zmizí zhruba tisíc. Samotní lékaři přitom navrhovali více než půl roku, kdy se vyhláška schvalovala, pravý opak. Minimální počty lékařů, které musí nemocnice zajistit, se podle nich měly oproti dnešku ještě zvýšit. Ministerstvo zdravotnictví změnu prosadilo lékařům navzdory. 

"Lékaři chtěli vytvořit pocit, že jich je nedostatek, a tím zvýšit svou cenu. Takto se ale trh práce zpružní, což bude v oblasti zdravotnictví něco naprosto nového," řekl deníku náměstek ministra Petr Nosek. 

Nemocnice tím navíc v ekonomicky složité době výrazně ušetří. "Ve službách nebude tolik lidí, tím klesnou přesčasové hodiny a ušetříme. To je pro mě zásadní," uvedl šéf největší Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama