Vyhrál nad regulačními poplatky! Nemocnice po něm chtěla 11 tisíc za 14 dní

Brno - Ústavní soudci se zastali muže, po němž nemocnice chtěla regulační poplatky, přestože je jako osoba v hmotné nouzi zřejmě platit nemusel. Soud mu navíc později přikázal zaplatit náklady řízení, a celková částka tak přesáhla 11 tisíc korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ústavní soud ostře zkritizoval Fakultní nemocnici Olomouc i Okresní soud v Prostějově. Nemocnici za to, že se nechala ve sporu zastoupit externím právníkem, a soud za nepřiměřeně tvrdý a sociálně necitlivý postup.

Spor začal v roce 2008. Tehdy pětašedesátiletý muž strávil více než dva týdny v péči olomouckých lékařů. Personálu oznámil, že pobírá dávky v hmotné nouzi, a proto je osvobozen od regulačního poplatku. Nemocnice přesto vydala platební rozkaz na více než 1000 korun, který později potvrdil Okresní soud v Prostějově. Muž sice předložil soudu potvrzení o tom, že pobírá dávky, avšak dokument byl mladšího data a nevztahoval se přímo k období hospitalizace.

Okresní soud také přikázal muži, aby nemocnici zaplatil náklady na právníky v plné výši. Suma desetkrát převýšila vymáhanou částku.

Poškozený muž tak díky ústavním soudcům zvítězil nad nemocnicí. V době, kdy byl hospitalizován, se přitom platilo "jen" 60 korun za den. Kdyby byl hospitalizován dnes, kdy regulační poplatky stouply na 100 korun za den, nemocnice by po něm vymáhala ještě mnohem více.

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama