Pro trpící Alzheimerovou chorobou otevřeli specializované oddělení

Praha - V areálu Domova seniorů ve Zvonkově ulici v Praze 10 otevřeli v úterý oddělení pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. Specialisté na oddělení budou pomáhat lidem celou škálou terapií, které by jim měly pomoci vyrovnat s touto nemocí, uvedl v úterý Jan Charvát, mluvčí městské části Praha 10.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Oddělení pro osmnáct klientů by mělo nabídnout služby evropského standardu. "Právě tento typ služeb v naší sociální koncepci chyběl, a protože těchto lidí zejména mezi seniory i v Praze 10 přibývá, rozhodli jsme se na tuto situaci reagovat. Za tímto účelem jsme nechali uzpůsobit pokoje, přilehlé prostory i místnosti pro poskytování terapií," popsal starosta městské části Praha 10 Milan Richter (ODS).

Celé oddělení navrhli tak, aby se lidé v něm cítili co nejpříjemnější. "Chodba, kterou se vstupuje do tohoto oddělení, se podobá procházce po louce. Tu umocňuje nejen vizuální pohled na stěny s plakáty rozkvetlé zeleně, ale i hudební kulisa," uvedl Charvát. Obdobně ztvárněný je průchod i lesem. Postupně se klienti ale i návštěvníci dostanou na městskou ulici s novinovým stánkem nebo zastávkou hromadné dopravy. Posedět si mohou třeba i v malé kavárně. "Snažili jsme se, abychom u těchto lidí evokovali co nejvíce vzpomínek třeba z dětství, normálního života a podobně. Právě tyto vytvořené kulisy jsou součástí poskytovaných terapií," vysvětlil místostarosta pro sociální oblast městské části Praha 10 Vladislav Lipovský (ODS).

Terapie jsou navíc doplněny o různé pohybové aktivity a cvičení, četbu a další možnosti rozvoje paměti. "Pro klienty je tu také k dispozici keramická dílna, kuchyňka třeba na pečení a zdobení cukroví," doplnil místostarosta Lipovský.

Ubytování je zajištěno v dvoulůžkových pokojích."Dvě lůžka budou vyhrazena i pro klienty jako odlehčovací služba rodinám, které se o svého blízkého po většinu roku starají a chtějí třeba odjet na dovolenou. Po tuto dobu ho budou moci do našeho zařízení umístit," popsal další výhody pro občany Prahy 10 Lipovský. V rámci nabízených služeb jsou i venkovní aktivity, jako kuželky, zahradní Člověče, nezlob se nebo posezení s grilováním. Součástí tohoto domova jsou dva psi. "Jsou to retrívři, kteří jsou klidní a kamarádští, vycvičení na canisterapii. Jejich přítomnost v domově navozuje lepší atmosféru a provádění této terapie klientům velmi prozpívá," doplňuje ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 Jana Vojtová s tím, že první klienti by do zařízení mohli nastoupit již v první polovině února.

Pro městskou část Praha 10 to není ojedinělý projekt v rámci rozsáhlé sociální koncepce. V prvním čtvrtletí tohoto roku plánuje otevření i unikátního sociálně zdravotnického zařízení Sámova, kde bude 37 pokojů pro 46 klientů zajišťující pobytové služby typu Domova seniorů ve Zvonkově ulici. Bytová jednotka bude koncipována pro jednoho až dva klienty s vlastním sociálním zázemím a malou kuchyňkou. Zařízení zároveň nabídne také kvalitní ošetřovatelské, ale i zdravotnické zázemí se dvěma operačními sály zaměřenými zejména na ortopedii a chirurgii. Dále pak následné služby jako například rehabilitaci. V zařízení nebude chybět ani lůžková část pro krátkodobou hospitalizaci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z…

06.12.2018 18:18 U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB)…

Živí Západ východní země? Rozpad základů Evropské unie pokračuje pomalu,…

05.12.2018 11:57 Komentář Petra Šulky – Západní Evropa často Východoevropanům vyčítá mnoho věcí. Její občané prý…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama