Výskyt rakoviny ledvin v Česku je nejvyšší na světě

Praha - Nedostatečný pitný režim, kouření, alkohol i obezita jsou faktory, které se podílí na rakovině ledvin. Od roku 1977 vzrostl tento typ onemocnění u nás o 270 procent a Česká republika vede celosvětový žebříček, sdělila ve čtvrtek předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Přidejte svůj názor

371

"V letošním roce se zaměří naše kampaň právě na toto nádorové onemocnění ledvin. Ten nárůst je totiž dramatický a čísla nám ukazují, že vysoce převyšujeme nejen evropský, ale dokonce celosvětový průměr," uvedla lékařka Fridrichová.

Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že na 100 tisíc obyvatel v České republice připadá 29,5 onemocnění tohoto typu. "Výskyt nádorů ledvin v Evropské unii je ve srovnání s Českou republikou poloviční. Je to 14,5 onemocnění na 100 tisíc obyvatel," dodala Fridrichová.

Za nárůst výskytu onemocnění může také současná medicína a moderní postupy a vyšší pravděpodobnost odhalení problému. Jak uvedla doktorka, onemocnění nejčastěji postihuje muže nad 40 let. Zhruba 40 procent pacientů ale přichází k lékaři pozdě. Jedním z příznaků může být krev v moči. Odborníci proto doporučují nepodcenit pitný režim a včas lékaři říci o svých problémech, rakovina ledvin totiž nebolí a dlouho se neprojevuje. V dnešní době existuje podle lékařky moderní biologická léčba, která pacientovi pomůže zlepšit kvalitu života.

Světový den proti rakovině letos připadá na sobotu. Na problémy nemoci zvané rakovina upozorňují odborníci již 12. rokem.

Liga proti rakovině v České republice v loňském roce nasbírala celkem 14 milionu korun, z toho 8,5 milionu korun byl čistý výtěžek sbírky. Na programy nádorové prevence šly téměř čtyři miliony korun, tři miliony se rozdělily na programy pro zlepšení života pacientů s rakovinou a celkem 1,5 milionu korun Liga rozdělila na přístroje, výzkum, ale i ocenění za vědeckou publikaci.

Témata: rakovina
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama