Z kohoutků nám teče "léčivá" voda s ibuprofenem

Praha - Pitná voda tekoucí z českých vodovodních kohoutků v sobě obsahuje i stopová množství léků, nejčastěji ibuprofenu. Ukázala to v pátek zveřejněná studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ), nalezené vzorky ale nepředstavují žádné riziko.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Průzkum probíhal v letech 2009 až 2011 a odborníci jej rozdělili do třech etap. První etapa zkoumala vodu ve všech krajích a hlavních vodovodech, ústav analyzoval 92 vzorků a nenašel ani jednu ze sledovaných látek.

Ve druhé fázi se zkoumaly kritické lokality s úpravnami vody na dolních tocích řek, které jsou zatížené odpadními vodami. Zachycený byl ibuprofen (12×), carbamazepin (8×), naproxen (5×) a diclofenac (2×), pokaždé pod mezí stanovitelnosti. Třetím krokem bylo ověření těchto nálezů. Zjistilo se, že se látky ve vodovodní síti už téměř nevyskytují.

"Ojedinělé maximum, které jsme ve vodě našli, bylo 20,7 nanogramů na litr. I v tomto případě ale platí, že člověk by musel takovou vodu při denní spotřebě dva litry pít 26 tisíc let, aby přijal dávku ibuprofenu odpovídající jedné tabletě," popsala mluvčí SZÚ Dana Fragnerová.

Témata: zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama