Až 300 lidí v Česku má rizikovou náhradu kyčelního kloubu

Praha - Kvůli náhradě kyčelního kloubu od společnosti DePuy čekají tři stovky lidí v Česku podrobné krevní tesy a častější kontroly u lékaře. V sobotu o tom informovala Česká televize (ČT), podle které mají implantáty kratší životnost a navíc můžou do organismu uvolňovat těžké kovy jako chrom nebo kobalt.

Přidejte svůj názor

371

"Zjistilo se to, že někteří pacienti s těmito implantáty mají určité zdravotní problémy, které vyžadují další léčbu," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

Problematická je životnost náhrady. Místo běžných 10 až 15 let jde u implantátů od firmy DePuy jen o polovinu, a to kvůli silnějšímu tření lůžka a hlavice umělého kloubu. Do těla se tam můžou uvolňovat vyšší koncentrace těžkých kovů. Jejich přesné účinky na organismus nejsou známé.

"Pravděpodobně mohou poškozovat játra, ledviny, možná i kardiovaskulární systém nebo srdce a plíce. Mohly by také způsobovat nádorové bujení," přiblížil předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Tomáš Trč.

Implantát používalo podle ČT nejméně 20 českých nemocnic a pojišťovny teď obesílají jejich pacienty. Výrobce slibuje všechny náklady spojené s dalšími vyšetřeními a případnou novou operací i v Česku uhradit. Postup společnosti mluvčí VZP Rod ocenil. Plošná výměna náhrad podle nemocnic zatím nutná není.

Dceřiná společnost Johnson & Johnson už implantáty sama stáhla z trhu. V Evropě jich doktoři mezi lety 2003 až 2010 voperovali desítkám tisíc pacientů, v Česku jich bylo asi 300.

Témata: Zdravotnictví | zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama