Vadné kloubní náhrady způsobují rakovinu! Mohou poškozovat i játra a ledviny

´Praha - Sníženou životností trpí pouze ASR implantát, ostatní produkty jsou v pořádku, uvedl v pondělním tiskovém prohlášení společnost DePuy, výrobce problematické kyčelní náhrady. Chování ASR kloubního systému neznamená, že stejně budou reagovat všechny celokovové pomůcky, tvrdí firma.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Pro operace náhrady kyčelního kloubu je k dispozici celá řada produktů, a to i v oblasti celokovových náhrad včetně modulárních a monoblokových celokovových kyčelních implantátů," uvedla firma.

Společnost tvrdí, že od okamžiku rozhodnutí o stažení se snaží poskytovat pacientům a lékařům všechny potřebné informace a podporu.

O potížích s náhradami DePuy informovala v sobotu Česká televize. Kvůli náhradě kyčelního kloubu od společnosti DePuy čekají podle ní tři stovky lidí v Česku podrobné krevní tesy a častější kontroly u lékaře.

Problematická je životnost náhrady. Místo běžných 10 až 15 let jde u implantátů od firmy DePuy jen o polovinu, a to kvůli silnějšímu tření lůžka a hlavice umělého kloubu. Navíc se z ní do těla můžou uvolňovat vyšší koncentrace těžkých kovů. Jejich přesné účinky na organismus nejsou známé.

"Pravděpodobně mohou poškozovat játra, ledviny, možná i kardiovaskulární systém nebo srdce a plíce. Mohly by také způsobovat nádorové bujení," přiblížil předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Tomáš Trč.

Implantát používalo podle ČT nejméně 20 českých nemocnic a pojišťovny nyní obesílají jejich pacienty. Výrobce slibuje všechny náklady spojené s dalšími vyšetřeními a případnou novou operací i v Česku uhradit. Postup společnosti mluvčí VZP Rod ocenil. Plošná výměna náhrad podle nemocnic zatím nutná není.

Dceřiná společnost Johnson & Johnson už implantáty sama stáhla z trhu. V Evropě jich doktoři mezi lety 2003 až 2010 voperovali desítkám tisíc pacientů, v Česku jich bylo asi 300.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama