Na přepravu lidských tkání už nemusíte být zdravotníci

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý přehlasovala Senát a schválila změkčení zákona o lidských tkáních a buňkách, který senátoři v lednu zamítli. Nová úprava umožňuje, aby přepravu lidských tkání zajišťovali i další přepravci, nejen pouze zdravotnická zařízení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Z této spíše technické novely se stalo menší drama, které vedlo až k tomu, že byl tento návrh Senátem zamítnut," vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) důvod, proč se norma dostala poslancům znovu na stůl.

"Hlavním cílem předlohy je rozšíření možnosti zajistit přepravu tkání a buněk na základě smlouvy s právnickou nebo fyzickou osobou," řekl Heger již dříve.

Poslanci Senát přehlasovali 160 hlasy.

Ministerstvo zdravotnictví jako předkladatel poukazuje na to, že v současné době je podmínka, aby přepravce tkání byl zároveň zdravotnické zařízení, prakticky nesplnitelná.

"Firmy zajišťující totiž pouze přepravu nemohou získat status zdravotnického zařízení, protože přeprava není zdravotní péčí. Pro zařízení pracující s tkáněmi je tak mnohdy téměř nemožné zajistit přepravu v souladu s platnými právními předpisy," píše se v předkládací zprávě.

Norma však upravuje, že pracoviště, které bude tkáně odesílat, zůstane i nadále zodpovědné za zajištění jakosti a bezpečnosti tkání a buněk při přepravě k příjemci.

Předmětem normy je rovněž úprava doplňující zajištění přepravy tkání a buněk při jejich vývozu příslušnému zahraničnímu subjektu.

K návrhu ve třetím čtení přijala sněmovna pozměňovací návrh zdravotnického výboru. Ten stanovuje, že lidské tkáně bude moci vozit pouze ten přepravce, který získá certifikát od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Doteď mohlo vozit tkáně pouze zdravotnické zařízení, druhý extrém by byl, že by ty lidské tkáně mohl vozit takřka každý, třeba i taxikář. Tak jsme se snažili najít kompromis," vysvětlil Mediafaxu důvod úpravy zpravodaj pro třetí čtení, poslanec Pavel Antonín (ČSSD).

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama