Akupunktura není žádný zázrak!

Praha - Lékařská komora i ministerstvo zdravotnictví zaujali smířlivý postoj k některým druhům alternativní medicíny jako je akupunktura, homeopatie či různé potravinové doplňky. Přesto pacienty varuje, aby žádnou z těchto metod nenahrazovali klasickou medicínskou léčbu, píše středeční Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Tyto závěry vyplývají z materiálu České lékařské komory, které se věnoval "léčitelským postupům" v onkologické léčbě. Lékaři sice na jedné straně upozorňují, že žádný jiný než klasický medicínský postup nemá prokazatelně účinky při léčbě nádorů, ale na straně druhé připouští, že zejména akupunktura může být prospěšná při léčbě bolesti, kterou pacienti s nádorem trpí. Naopak odmítá tzv. vyhladovění nádoru, který na léčbu onemocnění nemá vliv a ještě může pacienty ohrozit podvýživou.

V přístupu komory k různým netradičním metodám je znát určitý posun. Ještě před dvaceti lety byla i akupunktura považována za poněkud šarlatánskou metodu. Komora doporučila lékařům, aby pacienty neodrazovali od těch metod, které jim prokazatelně neškodí. "Chtěli jsme tím říct lékařům, aby pacienty neodrazovali od léčby přístupem buď léčitel, nebo já," říká viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. A doplňuje: "Nechceme tyto metody doporučovat, na druhou stranu s nimi nechceme bojovat. Chceme lidem říct, že medicína dokáže i to, co umějí léčitelé - mít osobní přístup k pacientovi a brát ohled na jeho psychologii."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z…

06.12.2018 18:18 U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama