Naděje pro astmatiky! Na Homolce testují revoluční léčbu

Praha - Pacientům s těžkým astmatem začala Nemocnice Na Homolce v Praze pomáhat novou léčbou - bronchiální termoplastika. Pomocí speciálního katetru lékaři ohřívají nemocným sliznici v průduškách a oslabují tak jejich schopnost se smršťovat, popsala metodu Marie Fialová z tiskového oddělení.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Díky tomuto postupu nemocný po léčbě pociťuje úlevu, protože právě smršťování (spasmus) průdušek je základem astmatu.

"Léčba by měla pomoci zejména těžkým nebo špatně léčitelným astmatikům. Po absolvování této léčby by se jim mělo lépe dýchat, měly by poklesnout počty nebo síla jejich záchvatů a spotřebují méně antiastmatických léků," uvedl vedoucí lékař centra plicní endoskopie Jiří Votruba.

Astma je onemocnění dýchacích cest, při němž dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. Je charakterizováno dušností, pískoty na hrudi a kašlem, postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti.

Bronchiální termoplastika se k léčbě těžkého nebo špatně léčitelného astmatu používá již v řadě zemí, v Evropě zatím jen ve Velké Británii. V Česku jde o pilotní projekt, na nějž Nemocnice Na Homolce získala grant od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Projekt má posoudit účinnost a náklady v podmínkách českého zdravotnictví.

Astma je významným celosvětovým zdravotnickým problémem. V České republice jím trpí zhruba 800 tisíc lidí, z toho je v odborných ambulancích sledováno 350 až 400 tisíc. Odhaduje se, že pacientů s obtížně léčitelným astmatem je v zemi 20 až 30 tisíc.

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama