Zázračný lék pro epileptiky: Speciální tučná dieta!

Praha - Pacientům s epilepsií může pomoci ke zlepšení zdravotního stavu i speciální dieta, upozorňují lékaři z Thomayerovy nemocnice. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala mluvčí zařízení Martina Štanclová.

Přidejte svůj názor

371

"Jedná se o ketogenní dietu, která se vyznačuje vysokým podílem tuků a výrazně omezeným přísunem cukrů při zajištění odpovídajícího příjmu nezbytných bílkovin," popsala Štanclová. Dodala, že více než u poloviny pacientů se po třech měsících dodržování této diety snížila četnost epileptických záchvatů nejméně o polovinu. U skoro třetiny pacientů je její efekt natolik výrazný, že frekvence záchvatů klesne o 90 procent a více.

Většina pacientů ketogenní dietu dobře a dlouhodobě snáší, její účinnost a bezpečnost byla prokázána v mnoha klinických studiích.

Před započetím diety je potřeba dospělého pacienta nebo rodiče nemocného dítěte důkladně poučit o tom, jak se dieta zahajuje, jaké je její vedení a podat informace o možných rizicích. Nesmí chybět ani podrobné interní a neurologické vyšetření.

"Ketogenní dieta je sestavena individuálně pro každého pacienta. Jsou zohledněny základní nutriční požadavky organismu a dodržen princip diety – tedy vysoký obsah tuků, velmi omezený příjem sacharidů a dostatečný příjem bílkovin,“ popsala princip diety Klára Brožová z Oddělení dětské neurologie.

"Epilepsie je vážné, časté, chronické neurologické onemocnění, které se projevuje záchvaty. Epilepsií je mnoho druhů, liší se typem záchvatů, věkem vzniku, reakcí na léčbu," popsala Jana Zárubová z Centra pro epileptologii a epileptochirurgii v Thomayerově nemocnici.

Některé druhy epilepsie jsou geneticky podmíněné, jindy je epilepsie důsledkem poškození mozku z jiných příčin (poranění, cévní mozkové příhody, nádory a další). Epilepsie nejčastěji začíná u dětí a seniorů, ale může postihnout kohokoliv, v jakémkoli věku. Epilepsie ovlivňuje nejen zdraví, ale i nezávislost, možnosti vzdělání a zaměstnání, mobilitu a soukromé vztahy.

V Evropě žije s epilepsií šest miliónů lidí a z toho v České republice asi 70 000 lidí. U jedné třetiny z nich není schopna současná léčba dosáhnout bezzáchvatovosti.

Podle primáře Oddělení dětské neurologie Jana Hadače, i přes pokroky v léčbě epilepsie zůstává asi 20 až 30 procent pacientů, u kterých nezabírá podávání antiepileptik. Jen u menší části z nich připadá v úvahu chirurgické řešení.

"V posledních letech se proto zvyšuje zájem o ketogenní dietu, která byla k léčbě epilepsie u dospělých i dětí doporučována už ve 20. letech minulého století. Dříve byla tato dieta považována za alternativní léčebný postup "poslední volby", v současnosti je u některých epilepsií doporučována již po selhání dvou nebo tří antiepileptik," popsal Hadač.

Témata: nemoci | pacienti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z…

06.12.2018 18:18 U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama