Proč krajské nemocnice nezvýšily platy? Ministerstvo se tomu diví!

Praha - Nemocnice zřizované kraji většinou nezvýšily platy svému personálu ani o slibovaných 6,25 procenta. Informaci o porušení slibu, který dal zdravotníkům a lékařům ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), přinesl v pondělí Český rozhlas.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"V tuto chvíli jsme zdravotníkům nepřidali. Měli jsme bouřlivá jednání se všemi odborovými organizacemi, nejen s Lékařským odborovým klubem. Byť úhradová vyhláška pro nás může znamenat vyšší výnos, jistotu čísel budeme mít až po zúčtování čísel z roku 2012," uvedl rozhlasu ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottwald s tím, že pokud bude ekonomický vývoj příznivý, bude nemocnice ochotná platy navyšovat.

Ministerstvo zdravotnictví se diví, že krajské nemocnice nemají dostatek peněz na zvýšení platů. "V rámci úhradové vyhlášky jde na krajské a městské nemocnice více peněz než do nemocnic fakultních," uvedl na dotaz Mediafaxu mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň, podle kterého fakultní nemocnice platy zvýšit zvládly.

"Zůstává tedy otázkou, kam tyto peníze půjdou, když ne na platy," dodal mluvčí s tím, že fakultní nemocnice si dokázaly vytvořit finanční rezervy díky centralizovaným nákupům materiálu. "Je tedy otázkou, proč kraje také takových úspor nedosahují," uzavřel.

Kvůli financování zdravotnictví uskutečnili odboráři z tzv. zdravotnické trojky během závěru roku 2011 sérii happeningů a tiskových konferencí, kterými chtěli upozornit na slib, jež jim ve formě memoranda dal ministr zdravotnictví.

Ten se zavázal ke zvýšení platů lékařů a zdravotníků o 10 procent od roku 2012, nakonec se však kvůli nedostatku financí rozhodl upřednostnit zvýšení o 6,25 procenta s pozdějším vyrovnáním na 10 procent.

Odbory také nejsou spokojené s objemem peněz, které chce ministerstvo zdravotnictví poslat nemocnicím. Zvýšení dolní sazby DPH o čtyři procenta od Nového roku by mělo podle nich ministerstvo vykompenzovat.

O problémech zdravotnictví by také měla jednat na konci února tripartita.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z…

06.12.2018 18:18 U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB)…

Živí Západ východní země? Rozpad základů Evropské unie pokračuje pomalu,…

05.12.2018 11:57 Komentář Petra Šulky – Západní Evropa často Východoevropanům vyčítá mnoho věcí. Její občané prý…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama