Zmatky okolo PIP implantátů! A co na to ženy?

Praha - Ministerstvo zdravotnictví ve středu potvrdilo, že výměnu vadných prsních PIP implantátů by pojišťovny měly platit pouze u pacientek, kde k původní operaci byl zdravotní důvod. Novináře o tom informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Pokud lékař doporučí vyjmutí implantátu ze zdravotní indikace, požádá revizního lékaře o schválení úhrady z veřejného zdravotního pojištění. V případě ohrožení života či zdraví by však mělo být vynětí implantátu z veřejného zdravotního pojištění hrazeno bez ohledu na důvody pro provedení prvotního výkonu," stojí v prohlášení.

Samy pojišťovny pak mají částku vymáhat podle ministerstva po výrobci implantátu.

Pacientkám, které si pořídily implantát PIP pouze z kosmetických důvodů, nárok na poskytnutí nového implantátu z prostředků veřejného zdravotního pojištění nevznikne. Tyto pacientky by se musely obrátit se svými nároky z titulu vzniklé škody na zdravotnické zařízení, u něhož podstoupily danou operaci.

Ve zveřejněném stanovisku se také píše, že odpovědnost za vadné implantáty zcela leží na zdravotnických zařízeních. "Zdravotnické zařízení, které operaci provedlo, nese odpovědnost za to, že použité implantáty jsou v pořádku a zdraví nezávadné. A to i v případě, že nezanedbalo žádnou svoji povinnost, například ověřit si příslušné certifikáty implantátů, správně s implantáty manipulovat," píše se v dokumentu, který je k dispozici na webu ministerstva.

Samotná zdravotnická zařízení mají pak regresní právo vůči výrobci implantátů PIP (případně distributorovi), jelikož ten škodu de facto způsobil. Zdravotnické zařízení navíc musí být dle zákona pojištěno pro případ škody způsobené pacientovi poskytováním péče.

Ministerstvo ovšem připomíná, že o tom, jestli se pojistka bude vztahovat i na implantáty, vždy rozhodne konkrétní smlouva mezi zařízením a pojišťovnou.

Pacientky by se neměly podle ministerstva neměly obávat nutnosti vynaložit další vlastní náklady v souvislosti s nutností vyjmout zdravotně závadné implantáty PIP. I pokud by se nechaly reoperovat v jiném než původním zdravotnickém zařízení a musely tedy náklady nové operace a implantátu uhradit, budou mít právo náhradu těchto nákladů žádat po zdravotnickém zařízení, které je operovalo původně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z…

06.12.2018 18:18 U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB)…

Živí Západ východní země? Rozpad základů Evropské unie pokračuje pomalu,…

05.12.2018 11:57 Komentář Petra Šulky – Západní Evropa často Východoevropanům vyčítá mnoho věcí. Její občané prý…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama