Lže ministerstvo? Nebo si zdravotní pojišťovny dělají, co chtějí?

Praha - Zdravotnické odbory i zástupci malých nemocnic odmítají novelu zákona o zdravotních pojišťovnách, nelíbí se jim zejména to, že by odpovědnost za správu sítě zdravotnických zařízení měly právě pojišťovny. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl za Asociaci českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Odmítavé stanovisko padlo na pravidelném jednání zdravotnické tripartity na ministerstvu. "Za stranu zaměstnavatelů s tou novelou logicky souhlasí jen zdravotní pojišťovny," podotkl ještě Fiala.

Novelu zákona ministerstvo nyní připravuje a veřejně by měla být představena nejdříve v dubnu. Úprava si klade za cíl sjednotit postavení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s ostatními zaměstnaneckými pojišťovnami. Posílila by se i jejich role v systému - přímo by mohly ovlivnit podobu sítě zařízení. Toho chce ministerstvo dosáhnout tím, že pojišťovna by sama o sobě mohla dát zdravotnickým zařízením výpověď, což je nyní složitý proces.

Zároveň by ale pojišťovny procházely důslednější kontrolou než nyní. Ministerstvo by například mohlo provádět v pojišťovnách mimořádné audity nebo by mohlo odmítnout pojišťovnou vybraného auditora.

Tripartita řešila i otázku stavu financování zdravotnictví a s tím související nárůst platů. Zástupci zaměstnanců i nemocnic uvedli, že ministerstvo nepodává veřejnosti ty správné informace. "I samy pojišťovny nemocnicím řekly, že letos poskytnou zálohy na úhrady v objemu maximálně 100 procent loňského roku. Úhradová vyhláška ale počítá pro nemocnice se 102 procenty. Už to ukazuje, že není napsána v souladu s realitou," podotkl Fiala.

Debata na toto téma proběhne i na jednání velké tripartity příští týden.

Témata: ministerstva | nemocnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z…

06.12.2018 18:18 U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama