Ministerstvo slibuje: Zatočíme s korupcí lékařů!

Praha - Zabránit korumpování lékařů a lékárníků ze strany farmaceutických firem má novela zákona o regulaci reklamy. Poslanci by ji měli projednat na své říjnové schůzi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Norma by měla ukončit praxi, kdy lékaři vyjíždějí na kongresy do přímořských letovisek za peníze farmaceutických firem. Zákon jasně stanoví, že lékař může mít uhrazené pouze zdůvodnitelné výdaje, a to jsou výdaje na dopravu, stravu, ubytování a registrační poplatek.

Návrh reguluje reklamu na léky také prostřednictvím průzkumů trhu, marketingových studií a poregistračních studií, ty už nebude možné provádět za peníze. Za zapojení do studie dostávali lékaři od firem peníze, případně mohli vyjet například na lukrativní zahraniční kongres, který byl pobytovým zájezdem. Státní ústav pro kontrolu léčiv dal už několika firmám za takové konání pokuty. Novela pokuty výrazně zvyšuje až na 15 milionů korun.

Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek tvrdí, že je to korupční jednání, které škodí pacientům. „Je to forma korupce nebo zvýhodňování někoho na úkor druhého. Lékař by měl indikovat a předepsat léčivý přípravek pacientovi na základě jeho konkrétního zdravotního stavu. Nikoliv na základě pobídky farmaceutické firmy."

Novela počítá s tím, že firmy by měly ve svém účetnictví dokládat příjmy a výdaje související s reklamou na konkrétní lék. Státní ústav pro kontrolu léčiv má dohlížet také na reklamu na potravinové doplňky a regulovat ji, aby doplňky nebyly nadále uváděny jako léčiva.

Sankce za porušení zákona by podle návrhu novely zákona měly být mnohem přísnější, než jsou nyní. Mohou se vyšplhat až do výše 15 milionů korun. Výše trestu by samozřejmě byla závislá na tom, jak závažný by byl prohřešek.

Norma by měla platit od ledna 2013.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama