6 životně nebezpečných dezinformací ohledně koronaviru

COVID-19 se stal v roce 2020 jedním z hlavních zpravodajských témat a jak se zvyšovala poptávka po informacích ohledně této nemoci, začaly se ve velkém šířit také dezinformace. Některé „zaručené“ recepty na vyléčení byly téměř neškodné, jiné ale mohly způsobit vážné následky.

Dezinformace, ilustrační foto
doporučujeme

Podle odhadů měly falešné zprávy ohledně koronaviru na svědomí již stovky životů a tisíce zbytečně hospitalizovaných pacientů.

Bělidlo léčí koronavirus

Jako jeden z receptů, jak se zbavit nákazy, bylo uváděno použití bělidla ve formě koupele, jeho konzumace nebo dokonce aplikace formou injekcí. I při použití rozředěného bělidla v koupeli přitom hrozí uvolňování toxického plynu.

Belgické Toxikologické středisko zaznamenalo v souvislosti s těmito mýty nárůst incidentů spojených s bělidlem a podobnými chemikáliemi o 15%. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přitom varuje, že použití bělidla může mít velmi vážně zdravotní následky jako je například selhání jater nebo extrémně nízký krevní tlak.

Alkohol jako lék

Na první pohled se jedná o relativně neškodnou dezinformaci, ale i údajné léčivé účinky alkoholu mají na svém kontě mnoho obětí, především v zemích, kde alkohol není běžně legálně dostupný a nepocházel tak z důvěryhodných zdrojů.

Kambid Soltaninejad z iránského medicínského institutu uvádí, že v důsledku této ničím nepodložené teorie zemřelo do konce dubna 796 osob na následky otravy alkoholem.

Silné slunce a vysoké teploty proti nákaze

Další mýtus se týká léčivých účinků slunce. Podle této nepodložené teorie je potřeba se vystavit silnému slunci nebo teplotě vyšší nežli 25 °C. Je sice pravda, že extrémní horko virus zabíjí, podle doktora Leong Hoe Nam ale tak silné horko zároveň zahubí i člověka.

Pokud je virus vystaven teplotě 90 °C po dobu 15 minut, dojde podle něj k jeho zahubení. Člověk ale takto intenzivní horko nemůže přežít. Navíc bez ohledu na venkovní teplotu zůstává teplota lidského těla v podstatě stejná a proto není důvod se domnívat, že by vnější teplota měla zásadní vliv.

Teplá voda jako lék

Podobnou myšlenku jako předchozí zázračný lék rozvíjí teorie, že na koronavirus platí popíjení teplé vody. Tento mýtus je zajímavý i tím, že prvním ohniskem nákazy byla oblast v Číně, kde je popíjení teplé vody celkem běžné, ale přesto se nákaza rychle šířila.

Tento hoax se šířil především skrze řetězové emaily a ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že pravidelná konzumace horké vody skutečně proti koronaviru účinná není.

Test na koronavirus slouží k očipování obyvatel

Testování je jediný způsob jak spolehlivě rozpoznat nakažené a podle toho nastavit případná opatření. Jedna z rozšířených dezinformací se tedy zaměřila právě na testování. Podle ní je v jeho průběhu testovaným vkládán do těla čip, na základě kterého mají být následně sledováni. Zvedla se tedy vlna odporu vůči testování, které je přitom zásadní pro informovaný boj s nákazou a trasování kontaktů nakažených.

Koronavirus se šíří skrze 5G síť

Přestože se v případě této dezinformace nejedná o „zaručený“ způsob osobní léčby, její důsledky málem skončily tragicky. Ve Velké Británii došlo ke žhářským útokům na vysílače na základě dezinformace, že se koronavirus nekontrolovatelně šíří skrze sítě 5G.

Přestože 5G je pouze další telekomunikační standard, který se svojí podstatou nijak významně neliší od běžně rozšířených LTE sítí, na internetu koluje mnoho teorií ohledně škodlivosti 5G a urychlení šíření koronaviru se brzy stalo jednou z nich. Jeden z požárů vysílačů přitom ohrozil i obyvatele přilehlého domu a jen se štěstím se podařilo budovu evakuovat, aniž by došlo na lidské oběti.

České republice se případy použití nebezpečných postupů proti koronaviru na základě dezinformací nevyhnuly, jednalo se ale naštěstí pouze o izolované případy. Seniorka z Berouna například skončila v nemocnici poté, co vypila hrnek dezinfekce. Žádné fatální případy nicméně naštěstí dosud nebyly zaznamenány.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 15:04 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 14:54 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Babiš a Prymula: Nové restrikce mají zabránit kolapsu, kapacita nemocnic…

21.10.2020 14:30 Aktualizováno Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 14:04 Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama