6 životně nebezpečných dezinformací ohledně koronaviru

COVID-19 se stal v roce 2020 jedním z hlavních zpravodajských témat a jak se zvyšovala poptávka po informacích ohledně této nemoci, začaly se ve velkém šířit také dezinformace. Některé „zaručené“ recepty na vyléčení byly téměř neškodné, jiné ale mohly způsobit vážné následky.

Podle odhadů měly falešné zprávy ohledně koronaviru na svědomí již stovky životů a tisíce zbytečně hospitalizovaných pacientů.

Bělidlo léčí koronavirus

Jako jeden z receptů, jak se zbavit nákazy, bylo uváděno použití bělidla ve formě koupele, jeho konzumace nebo dokonce aplikace formou injekcí. I při použití rozředěného bělidla v koupeli přitom hrozí uvolňování toxického plynu.

Belgické Toxikologické středisko zaznamenalo v souvislosti s těmito mýty nárůst incidentů spojených s bělidlem a podobnými chemikáliemi o 15%. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přitom varuje, že použití bělidla může mít velmi vážně zdravotní následky jako je například selhání jater nebo extrémně nízký krevní tlak.

Alkohol jako lék

Na první pohled se jedná o relativně neškodnou dezinformaci, ale i údajné léčivé účinky alkoholu mají na svém kontě mnoho obětí, především v zemích, kde alkohol není běžně legálně dostupný a nepocházel tak z důvěryhodných zdrojů.

Kambid Soltaninejad z iránského medicínského institutu uvádí, že v důsledku této ničím nepodložené teorie zemřelo do konce dubna 796 osob na následky otravy alkoholem.

Silné slunce a vysoké teploty proti nákaze

Další mýtus se týká léčivých účinků slunce. Podle této nepodložené teorie je potřeba se vystavit silnému slunci nebo teplotě vyšší nežli 25 °C. Je sice pravda, že extrémní horko virus zabíjí, podle doktora Leong Hoe Nam ale tak silné horko zároveň zahubí i člověka.

Pokud je virus vystaven teplotě 90 °C po dobu 15 minut, dojde podle něj k jeho zahubení. Člověk ale takto intenzivní horko nemůže přežít. Navíc bez ohledu na venkovní teplotu zůstává teplota lidského těla v podstatě stejná a proto není důvod se domnívat, že by vnější teplota měla zásadní vliv.

Teplá voda jako lék

Podobnou myšlenku jako předchozí zázračný lék rozvíjí teorie, že na koronavirus platí popíjení teplé vody. Tento mýtus je zajímavý i tím, že prvním ohniskem nákazy byla oblast v Číně, kde je popíjení teplé vody celkem běžné, ale přesto se nákaza rychle šířila.

Tento hoax se šířil především skrze řetězové emaily a ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že pravidelná konzumace horké vody skutečně proti koronaviru účinná není.

Test na koronavirus slouží k očipování obyvatel

Testování je jediný způsob jak spolehlivě rozpoznat nakažené a podle toho nastavit případná opatření. Jedna z rozšířených dezinformací se tedy zaměřila právě na testování. Podle ní je v jeho průběhu testovaným vkládán do těla čip, na základě kterého mají být následně sledováni. Zvedla se tedy vlna odporu vůči testování, které je přitom zásadní pro informovaný boj s nákazou a trasování kontaktů nakažených.

Koronavirus se šíří skrze 5G síť

Přestože se v případě této dezinformace nejedná o „zaručený“ způsob osobní léčby, její důsledky málem skončily tragicky. Ve Velké Británii došlo ke žhářským útokům na vysílače na základě dezinformace, že se koronavirus nekontrolovatelně šíří skrze sítě 5G.

Přestože 5G je pouze další telekomunikační standard, který se svojí podstatou nijak významně neliší od běžně rozšířených LTE sítí, na internetu koluje mnoho teorií ohledně škodlivosti 5G a urychlení šíření koronaviru se brzy stalo jednou z nich. Jeden z požárů vysílačů přitom ohrozil i obyvatele přilehlého domu a jen se štěstím se podařilo budovu evakuovat, aniž by došlo na lidské oběti.

České republice se případy použití nebezpečných postupů proti koronaviru na základě dezinformací nevyhnuly, jednalo se ale naštěstí pouze o izolované případy. Seniorka z Berouna například skončila v nemocnici poté, co vypila hrnek dezinfekce. Žádné fatální případy nicméně naštěstí dosud nebyly zaznamenány.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy