Loni přibylo v Česku nejvíce HIV pozitivních osob, je jich 157

Praha - V loňském roce přibylo v Česku 157 HIV pozitivních, což představuje největší počet nakažených za celou dobu. Na prvním místě žebříčku HIV pozitivních osob stojí Praha, dále Středočeský a Jihomoravský kraj, vyplývá ze zprávy Národního programu HIV/AIDS zveřejněné v úterý.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Naopak nejméně HIV pozitivních osob hlásí Pardubický kraj a Vysočina.

Až v devadesáti procentech dochází k nakažení při pohlavním styku. Na druhé straně však z toho ve více než 70 procentech jde o pohlavní styk mezi muži. V případě přenosu prostřednictvím injekčních stříkaček se vloni nakazila zhruba dvě procenta lidí. Alarmující však je, že minimálně 25 procent HIV pozitivních osob v Česku ani o své nemoci neví a přenáší jí dál.

Podle manažerky Národního programu HIV/AIDS v Česku Džamily Stehlíkové receptem na to, jak se spolehlivě vyvarovat nákazy, je chránit se při pohlavním styku kondomem, a to i při orálním sexu, zvláště pak s náhodnými partnery. "Ochrání to i před většinou jiných pohlavních chorob, jejichž riziko je podceňováno - především syfilis," upozornila Stehlíková.

Nejhorším měsícem podle zprávy Státního zdravotního ústavu byl v roce 2009 prosinec, kdy zdravotníci zaznamenali rekordních 19 případů infekce, a u čtyř lidí se rozvinulo onemocnění AIDS. Za minulý rok tak počet případů oproti roku 2008 vzrostl, kdy odborníci zaznamenali 148 nových případů HIV pozitivních. Celkový počet nakažených virem HIV v Česku je 1344 lidí, z toho 292 lidí onemocnělo AIDS a 156 lidí tomuto onemocnění podlehlo.

Podle oficiálních údajů OSN bylo před dvěma lety ve světě 33 milionů nakažených virem HIV. Jenom v roce 2007 se nově infikovalo 2,5 milionu osob, na AIDS v tom samém roce zemřely přes dva miliony lidí. Zatímco v západní a střední Evropě se podle OSN vyskytovalo předloni 760 tisíc HIV pozitivních lidí, ve východní Evropě a na Středním Východě to bylo 1,6 milionu obyvatel. Drtivá většina z nich je v Rusku a na Ukrajině, kde se začíná hovořit o epidemii.

Onemocnění AIDS bylo poprvé rozpoznáno v roce 1981 v USA. Název onemocnění je zkratkou anglických slov Acquired Immune Deficiency Syndrome, česky syndrom získaného imunodeficitu. Jedná se o soubor příznaků, které vedou ke ztrátě obranyschopnosti organismu. Lidský organismus se stává náchylným k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. V roce 1983 vědci objevili, že AIDS způsobuje virus HIV (Human Immunodeficiency Virus, tedy virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka). Ten se vyskytuje v tělesných tekutinách, zejména v krvi, spermatu, poševním sekretu a v mateřském mléku. Zdravotníci zatím zaznamenali jen tři způsoby, jak může dojít k nakažení. Jde o nechráněný pohlavní styk, krevní cestu nebo přenos z matky na dítě.

Loading...
Témata: hiv
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Šéfka Pardubické nemocnice končí ve funkci, ministerstvo pošle kontrolu

14.10.2019 17:18 Aktualizováno Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence…

Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

14.10.2019 17:10 Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou…

Babiš se dohodl s Filipem: Do zdravotnictví půjde 4,9 miliardy navíc

11.10.2019 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se dnes domluvili na tom, že do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama