Co tají zdravotní pojišťovny? Pomůže nový zákon?

Praha - Platforma zdravotních pojištěnců představí na úterním jednání zdravotního výboru sněmovny pozměňovací návrh k novele zákona o zdravotním pojištění, který by umožnil lidem dostat se pohodlněji k informacím o zdravotních pojišťovnách. Novinářům to v pondělí řekl právník platformy Ondřej Dostál.

Přidejte svůj názor

Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví
doporučujeme

"Náš návrh je také určitou sondou, nakolik bere ministerstvo i koaliční politici vážně naše nedávno uzavřené memorandum o spolupráci právě s resortem. Tato úprava totiž neobsahuje nic, o čem by se v memorandu nemluvilo," podotkl Dostál.

Sama platforma totiž může pozměňovací návrh pouze předložit, ale na to, aby se dostal do legislativního procesu, si jej musí některý z poslanců takzvaně osvojit.

Pozměňovací návrh počítá s tím, že by zákon ukládal povinně pojišťovnám zveřejňovat veškeré smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče, včetně změn a dodatků. Zároveň by takto zveřejněné materiály musely být přístupné dálkově a platnost takových dokumentů by nastávalas až jejich zveřejněním.

Zároveň hodlá pozměňovací návrh zajistit lidem i lepší pozici pro vymáhání informací od pojišťoven. Platforma navrhuje, aby pojišťovny musely podle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti.

Pokud by pojišťovny nařízení nerespektovaly, mohly byt dostat pokutu až do výše 10 milionů.

"Přístup k informacím je takový náš evergreen. Pokud neuspějeme a náš návrh si neosvojí žádný z poslanců, budeme zkoušet jiné cesty, jako je například pokračování žalob na pojišťovny," uzavřel Dostál.

Sněmovní zdravotní výbor se ale bude v úterý zabývat i dalším pozměňovacím návrhem, který řeší problematiku zákona o regulaci reklamy. Jeho novela totiž může postavit na úroveň reklamy i rady i informace pacientům, které jim poskytují pacientská sdružení. "Návrh překládá Koalice pro zdraví, my jej však plně podporujeme," sdělil Dostál.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úhrada zdravotní péče? Jednání lékáren a pojišťoven skončilo fiaskem

17.06.2019 17:12 Lékárny a domácí péče se dnes nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradách zdravotní péče pro…

Léčebné konopí? V Česku ho bere stále víc pacientů, rozhořel se spor o…

17.06.2019 15:33 Aktualizováno V ČR přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim…

Doktorům se papíry dělat nechce, bouří se proti navyšování administrativy

13.06.2019 17:28 Aktualizováno Praktici se topí v administrativě, bere jim čas na pacienty. Obracejí se proto na ministra…

E-neschopenky se budou plně testovat od října. Hrozí kolaps systému?…

13.06.2019 15:59 Nové elektronické neschopenky, které by se měly povinně používat od příštího roku, začnou úřady,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama