Stávka lékařů? Jedno velké fiasko!

Praha - Lékaři dnes protestují, letáčky jsou vyvěšeny třeba v pražské Poliklinice Prosek, kde v ambulancích neurologie a oční nabízejí pacientům i petici k podpisu. Na dveřích některých ordinací je uvedeno, že dnes neordinují a že se pacienti mají obrátit na lékaře v Nemocnici Na Bulovce.

Ilustrační foto
doporučujeme

V centru hlavního města ČTK při návštěvě několika poliklinik a jedné nemocnice zjistila, že nikde nejsou plakátky ohlašující protest, ani upozornění pro pacienty na petici.

Ani v ostatních českých a moravských regionech se žádné velké a dramatické akce nedějí. Sdružení praktických lékařů nepodpořilo kroky odborové frakce České lékařské komory, které mají podle něj nepochybně politický podtext. Ordinace tedy zůstanou až na výjimky otevřené. Lékaři normálně ordinují třeba na Liberecku, Chomutovsku, Pardubicku a v Mladé Boleslavi.

„Ani kdybych stávkovat chtěla, tak nebudu. Teď, v době zvýšené nemocnosti, mám ordinaci plnou lidí a denní frekvence pacientů mi neumožňuje ordinaci uzavřít," sdělila Libereckému deníku Alena Hrbáčová, praktická dětská lékařka z Liberce.

Také nemocniční odbory žádnou stávku neohlásily, takže se dá předpokládat, že nemocnice budou fungovat jako kdykoli jindy.

Prezident lékařské komory Milan Kubek řekl, že protestní akce má být symbolická, péče bude zajištěna. Lékaři historicky zřejmě poprvé hodlají v této kampani spojit síly s pacienty, vyzvali je proto k podpisu petice nazvané Zachraňme naše zdravotnictví.

Lékaři ji nabízejí k podpisu pacientům přímo v ordinacích, podpisy sbírají i pacientské organizace. Archy odesílají komoře, k čtvrtečnímu večeru bylo sebráno 15.000 podpisů, další archy přijdou dnes. Podpisů podle Kubka začalo přibývat hlavně v posledních dnech, kdy se občané o důvodu protestu od lékařů více dozvídají.

Protestní kampaň organizují lékařská komora s lékařskými odbory proti reformám ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Zdravotní pojišťovny podle nich dají na léčení méně peněz, projeví se to ve zhoršení dostupnosti péče, například se prý prodlouží čekání na operaci.

Témata: stávka | lékaři | Odbory
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v opatřeních: Karanténa pro očkované první dávkou, rozvolní se…

14.06.2021 22:01 Aktualizováno Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

14.06.2021 21:58 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vláda zrušila povinné roušky při výuce ve všech krajích

14.06.2021 17:50 Aktualizováno Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji…

Soud zrušil opatření, které nařizovalo před návratem do Česka vlastní…

14.06.2021 16:36 Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama