V Česku chybí vakcína proti zákeřnému tetanu! Lékaři nemohou očkovat

Praha - V Česku akutně chybí vakcína proti tetanu. Lékaři podle zjištění ČTK šetří zbytky zásob pro pacienty po úrazu nebo s nehojícími se ranami, lidi na pravidelné očkování odmítají.

Ilustrační foto
doporučujeme

Přerušení dodávek všech očkovacích látek proti tetanu potvrdil ČTK lékový ústav, který už požádal ministerstvo zdravotnictví o řešení. Náměstek Petr Nosek ČTK řekl, že ve čtvrtek večer ministerstvo rozhodlo o dovozu dalších vakcín, měly by být dostupné příští týden.

"Ministerstvo přijalo mimořádné opatření k ochraně veřejného zdraví, které umožní, že do oběhu bude uveden neregistrovaný léčivý přípravek Tetanol PUR s označením obalu ve španělštině. Jde o zhruba 14.000 dávek v balení po jedné ampuli v indikaci při poraněních a nehojících se ranách a 40.000 dávek v balení po deseti ampulích pro potřeby pravidelného očkování," uvedl náměstek Nosek.

Očkování proti tetanu je povinné, hradí ho zdravotní pojišťovny. První dávku dostane dítě mezi 13. až 15. týdnem života v rámci takzvané hexavakcíny, druhá a třetí dávka se dává vždy s odstupem jednoho měsíce, čtvrtá s odstupem šesti měsíců. Přeočkování je v pěti až šesti letech, ve 14 až 15 letech, v dospělosti pak v deseti až patnáctiletých intervalech.

Tetanus je akutní velmi nebezpečné infekční onemocnění. Jeho vyvolavatelem jsou toxiny produkované bakteriemi Clostridium tetani. Infekce vniká do těla ránou, která je kontaminována Clostridiemi. Může se jednat o rány hluboké, hnisavé, nejčastěji od rezavého hřebíku, mohou to však být i malé ranky, např. od třísky nebo píchnutí se nějakým trnem. Méně časté je zanesení infekce do otevřených zlomenin, vředů, proleženin nebo popálenin.

Nemoc se může projevit už třetí den po proniknutí infekce do organismu. Nejprve se objeví nespavostí a svalový neklid. Infekce postupně napadá žvýkací svaly a způsobuje jejich křeče. Nemocný bolestivě křiví ústa, nemůže je otevřít a nesnadno se mu polyká. Křeče hlasivek způsobí, že nemocný nemůže mluvit. Objevuje se ztuhlost šíje. Častým příznakem je ztuhlost břišních svalů. Šíří se dále a napadá svalstvo v okolí páteře, přechází na trup a končetiny. Jakmile nemoc napadne dýchací soustavu, dochází ke smrti udušením.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Za pátek 180 nově nakažených. V pracovním dni je to nejméně od srpna

12.06.2021 10:32 Aktualizováno Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí, dávek bylo dosud…

Ukončené očkování proti koronaviru mají v Česku přes dva miliony lidí

12.06.2021 09:56 Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí ze zhruba 8,5 milionu,…

Jágr nebude tváří očkovací kampaně, očkovat se zatím nenechá

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Legendární hokejista Jaromír Jágr odmítl nabídku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se zapojil do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama