Reforma psychiatrie bude katastrofa. Skončí nemocní na ulici?

Praha - Chystaná reforma psychiatrické péče je podle kritiků nevyvážená, rušení psychiatrických léčeben může vést k masivnímu bezdomovectví duševně nemocných a jejich kriminalizaci.

Ilustrační foto

Ministerstvo počítá s přesunem péče z velkých institucí do menších center blíž pacientovi, chce na to systém nejprve připravit. Historicky první reformu psychiatrické péče hodlá zahájit příští rok a dát na ni šest miliard korun z evropských fondů.

"Rozhodně se nestane, aby v důsledku reformy končili pacienti bez péče a na ulici," řekla ČTK mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Psychiatři přiznávají, že počet lůžek v léčebnách se určitě musí omezit, vynutí si to ale zlepšení ubytovacího standardu. Za plány na rušení velkých léčeben vidí náměstek ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice a exministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David snahu uspořit veřejné výdaje a možná i získat jejich lukrativní pozemky. Před překotnou reformou varovaje i opoziční ČSSD.

Představou ministerstva podle mluvčí je péči decentralizovat, vzdělat personál a změnit financování zdravotně-sociálních služeb. Pokud se během pár let podaří připravit většinovou společnost na změnu, mohou být léčebny postupně uvolňovány. "Teprve pak lze mluvit o úbytku lůžek v léčebnách či přeměně na jiná zařízení. Zrušení léčeben tedy není cílem reformy, ale jejím důsledkem," zdůraznila mluvčí.

Psychiatrie v ČR je dlouhodobě podfinancována, za dvě desítky let se nedočkala reformy - ani v organizaci, ani ve financování. Nyní na ni jde 3,5 procenta peněz zdravotnictví, průměr EU je osm procent.

Výskyt duševních poruch má podle lékařů trvale stoupající charakter a patří k druhému nejčastějšímu důvodu pro přiznání invalidního důchodu. Důvodem nárůstu pacientů je zejména stres a rychlý způsob života. Psychiatra každoročně navštíví 600 000 lidí. Vážnější případy končí v některé z 20 léčeben, které disponují zhruba 9000 lůžky. Dalších 1 400 lůžek je v nemocničních odděleních.

Podle předsedy České psychiatrické společnosti Rabocha je však tento počet nedostatečný. Stejně jako podpora státu pro rodiny, kteří chtějí pečovat o své duševně nemocné příbuzné. "Trendem by mělo být přenést péči do komunity, aby lidé žili ve svém přirozeném prostředí, ne v léčebně," konstatoval Raboch.

Ministerstvo proto chce ve spolupráci s lékaři a řediteli ústavů přesunout péči z léčeben do chráněného bydlení. Tedy do domácností, ve které pacientovi se strastmi běžného života pomáhá odborník. Cílem je také více posílit ambulantní péči, na kterou mohou pacienti docházet z domova. "Nelze ale očekávat, že komunitní péče bude pro Českou republiku levnější, zejména v době přerodu péče jsou náklady vyšší," upozornil Raboch v rozhovoru pro idnes.cz.

Babiš: Česko chce získat až milion vakcín Pfizeru z Izraele

25.06.2021 11:56 Česko chce současný nedostatek vakcín proti covidu-19 částečně vyřešit získáním až milionu dávek…

V Česku ve čtvrtek přibyla téměř stovka nakažených

25.06.2021 10:25 Testy v Česku ve čtvrtek potvrdily 99 případů koronaviru, v pracovní den jich bylo méně naposledy…

V nemocnicích v Hodoníně a Břeclavi ošetřili jen dosud přes 150 zraněných

25.06.2021 09:12 Aktualizováno V Nemocnici Hodonín po bouřce ošetřili dosud 83 lidí, kteří vyžadovali první pomoc či péči formou…

VIDEO: Z Prahy vyjel záchranářský konvoj. Do Jihomoravského kraje míří…

25.06.2021 00:40 Z Prahy míří na Moravu konvoj záchranných složek. Policie už dříve vyzývala na sociálních sítích…

Vojtěch: Z Prahy míří na Moravu Golem a Fénix. Zasahují vrtulníky,…

24.06.2021 23:44 Z Prahy na místo katastrofy míří velkokapacitní záchranářské vozy Golem a Fénix. Na Jižní Moravě…

Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

24.06.2021 18:58 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 17:18 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Počty nakažených neklesají. Respirátory v MHD a budovách zůstanou

24.06.2021 15:57 V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr…

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Související:

Právě se děje